Aberlour 18

Yazan: theviski
3873 görüntüleme
Viski: Aberlour 18
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Richard bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

Aberlour 18, ilk olarak 1990 yılında fıçılanan ve 2008 yılında şişelenmeye başlanan kullanılmış bourbon ve şeri fıçılarında olgunlaştırılan bir ekspresyon olarak ortaya çıkmıştır.  “San Francisco World Spirits Competitions”’da 2011 yılında iki adet altın madalya kazanmıştır. Aberlour 18, 2018 yılı itibari ile stok sıkıntısı yaşamaya başladığından dolayı 70 cl’lik şişeleme yerine 50 cl’lik şişelemeye dönmüştür.

Tadım Notları

Burun

Hafif alkol kokusuna eşlik eden koyu meyve, şeri, meşe, narenciye ve baharat kokuları.

Skor: 80

Damak

Biraz yakıcı olan ilk yudumun ardından, narenciye, baharat, tarçın ve karamel tatları.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Meşe, narenciye, koyu meyve, karamel aromları.

Skor: 80

Genel

Aberlour 18 son zamanlarda stok sıkıntısı yaşadığından dolayı, ülkemizde ve dünyada 70 cl lik şişelerini bulmak bir hayli zorlaştı. Artık raflarda 50 cl lik şişelerini görüyoruz. Damak ve Bitişte keyifli bir profil çizen Aberlour 18 burunda biraz zayıf kalıyor ama kadehe konulunca hakkını veren bir viski diyebiliriz.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et