Chivas Regal Ultis 1999 Victory Edition

Yazan: theviski
3056 görüntüleme
Viski: Chivas Regal Ultis 1999 Victory Edition
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Strathisla, Longmorn, Braeval
Şişeleyici: Chivas Regal
Köken: İskoçya
Tip: Malt Harmanı
Yaş: 20

Chivas Regal, viski denilince akla gelen başlıca markalardan biridir. Markanın kökeni 1801 yılında Chivas kardeşlerin ilk dükkânlarını açmalarına kadar uzanmaktadır. Söz konusu dükkânda çeşitli lüks tüketim malzemeleri ve alkollü içki satışı yapılırken 1909 yılında Chivas Regal markalı ilk viski satışı gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen viski 25 yıllık bir harman olan Chivas Regal 25’tir. Chivas Regal, 1933’de ABD alkol yasağının (Prohibition) sona ermesinin ardından 1939 yılında bugün bildiğimiz 12 yıllık harmanlanmış viskiyle piyasaya dönmüştür. Günümüzde, Strathisla damıtımevinden gelen tek malt viskiler Chivas Regal karışımının kalbinde yer almaktadır. 2001 yılında Pernod-Ricard grubu tarafından satın alınan firmanın başharmancılığını 1989 yılından bugüne Colin Scott yapmaktadır.

1999 yılında Manchester United’ın kazanmış olduğu 3 kupaya ithafen üretilmiş sınırlı sayıda olan bir ekspresyon.(Fa cup,Premier Lig,Şampiyonlar ligi) Strathisla, Longmorn ve Braveal malt viskilerin kombinasyonu olan ekspresyon 40 derece alkol ile şişelenmiştir. Harmandaki bu 3 malt viski sırasıyla, Amerikan meşe, şeri fıçısı ve kullanımış burbon fıçılarda olgunlaşıyor.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, şeftali, kayısı hoş bir burun. Kadehte bekledikçe çiçeksi aromalar beliriyor.

Skor: 83

Damak

Malt harmanından beklediğim toklukta bir damak.Notalar dengeli, ne çok tatlı ne çok keskin. Pürüzsüz akıcı bir damak.Sütlü çikolata baskın, krem karamel ve kuru meyve, kızarmış ekmek hissediliyor. Baharat olarak kara biber etkin.

Skor: 84

Bitiş

Orta uzunlukta ,bitişte sütlü çikolata baskın.

Skor: 85

Genel

Kaliteli , keyifli bir ekspresyon. Burun,damak , bitiş beklediğim gibi dengeli. Çok aykırı notalar yok. İçerken ister istemez fiyat/performans bazlı düşünülebilir;fakat bu sınırlı sayıda ve bi kutlama için özel üretilmiş bir viski olduğu için ben bu sefer üzerinde durmadım.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et