Chivas Regal Mizunara

Yazan: theviski
3527 görüntüleme
Viski: Chivas Regal Mizunara
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Chivas Regal
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Chivas Regal, viski denilince akla gelen başlıca markalardan biridir. Markanın kökeni 1801 yılında Chivas kardeşlerin ilk dükkânlarını açmalarına kadar uzanmaktadır. Söz konusu dükkânda çeşitli lüks tüketim malzemeleri ve alkollü içki satışı yapılırken 1909 yılında Chivas Regal markalı ilk viski satışı gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen viski 25 yıllık bir harman olan Chivas Regal 25’tir. Chivas Regal, 1933’de ABD alkol yasağının (Prohibition) sona ermesinin ardından 1939 yılında bugün bildiğimiz 12 yıllık harmanlanmış viskiyle piyasaya dönmüştür. Günümüzde, Strathisla damıtımevinden gelen tek malt viskiler Chivas Regal karışımının kalbinde yer almaktadır. 2001 yılında Pernod-Ricard grubu tarafından satın alınan firmanın başharmancılığını 1989 yılından bugüne Colin Scott yapmaktadır.

Chivas Regal Mizunara baş damıtımcı Collin Scott’un harmanın viskinin bir kısmını Japon Mizunara fıçılarında olgunlaştırması ile ortaya çıkan bir ekspresyon. Chivas Regal Mizunara ilk olarak Ekim 2014’te Japonya’da piyasaya çıkan bir ekspresyon. Mizunara meşe yer yer Japon meşe olarakta karşımıza çıkabilen bir tabir. İkinci Dünya savaşı sırasında Japon viski üreticilerinin Avrupa ve Amerika’dan meşe fıçı ithal edememeleri sonucu kullanımına başlanmış bir meşe fıçı türü. Mizunara kelimesi “mizu”(su) ve “nara” (meşe) kelimelerinin birleşmesi ile oluşuyor.

Tadım Notları

Burun

Bal, karamel, armut, vanilya, kuruyemiş, nektarin, muz, baharat ve çiçeksi kokular.

Skor: 79

Damak

Baharat, karamel, vanilya, meşe, muz, narenciye, kuru yemiş, bal, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 77

Bitiş

Orta bir bitiş. Bal, muz, kuru yemiş, meşe ve limon aromaları.

Skor: 73

Genel

Chivas Regal Mizunara yumuşak içimli ve keyifli bir ekspresyon. Japon mizunara fıçılarının etkisini sunan bu ekspresyon ülkemizdede satışta olması sebebiyle denenmeyi hakeden bir ekspresyon.

Skor: 76

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et