Chivas Regal 18 Gold Signuture

Yazan: theviski
8112 görüntüleme
Viski: Chivas Regal 18 Gold Signuture
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Chivas Regal
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 18

Chivas Regal, viski denilince akla gelen başlıca markalardan biridir. Markanın kökeni 1801 yılında Chivas kardeşlerin ilk dükkânlarını açmalarına kadar uzanmaktadır. Söz konusu dükkânda çeşitli lüks tüketim malzemeleri ve alkollü içki satışı yapılırken 1909 yılında Chivas Regal markalı ilk viski satışı gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen viski 25 yıllık bir harman olan Chivas Regal 25’tir. Chivas Regal, 1933’de ABD alkol yasağının (Prohibition) sona ermesinin ardından 1939 yılında bugün bildiğimiz 12 yıllık harmanlanmış viskiyle piyasaya dönmüştür.  Günümüzde, Strathisla damıtımevinden gelen tek malt viskiler Chivas Regal karışımının kalbinde yer almaktadır. 2001 yılında Pernod-Ricard grubu tarafından satın alınan firmanın başharmancılığını 1989 yılından bugüne Colin Scott yapmaktadır.

Chivas Regal 18 Gold Signature, marka için özel bir üründür. Firma tarihinin başından bu yana, Royal Salute serisini hesaba katmazsak, 12 ve 25 yıllık ekspresyonların haricinde Chivas’ın üretimini yaptığı ilk ekspresyondur. 1997 yılında firmanın başharmancısı olan efsane isim Colin Scott tarafından yaratılan Chivas 18’ in kalbinde, bu harman için özel olarak üretilen Strathisla 18 yer almaktadır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, vanilya, narenciye, ve meşe kokuları.

Skor: 75

Damak

Karamel, narenciye, az koyu meyve, kuru meyve, kuru yemiş, badem, ve kahve tatları.

Skor: 78

Bitiş

Orta bir bitiş. Narenciye, karamel, meşe ve malt aromaları.

Skor: 77

Genel

Chivas Regal 18 Gold Signuture ülkemizde kolay bulunabilen 18 yıllık bir blend olması güzel ancak yerine 18 yıllık blendler skalasında değerledirilebilecek farklı alternatifler bulması biraz zor. Bitişi biraz daha etkili olabilseydi içimi daha keyif veren bir viski olacağıda kuvvetle muhtemel.

Skor: 77

Burun

Bir harman için çok zengin ve dengeli. Bal, kuru meyve kokularını takiben baharat.

Skor: 83

Damak

Damakta daha da zenginleşiyor ve oldukça gövdeli. Bitter çikolata, vanilya, narenciye, kuru meyve, muskat, çok hafif is ve tahıl.

Skor: 86

Bitiş

Skor: 79

Orta-uzunlukta tarçın başta olamak üzere baharatlı bir bitiş. İyi bir bitiş ama keşke biraz daha iyi olabilseydi…

Genel

Çok güzel bir harman. Her zaman aynı kaliteyi koruması dileğiyle.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et