Chivas Regal 12

Yazan: theviski
7881 görüntüleme
Viski: Chivas Regal 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Chivas Regal
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 12

Chivas Regal, viski denilince akla gelen başlıca markalardan biridir. Markanın kökeni 1801 yılında Chivas kardeşlerin ilk dükkânlarını açmalarına kadar uzanmaktadır. Söz konusu dükkânda çeşitli lüks tüketim malzemeleri ve alkollü içki satışı yapılırken 1909 yılında Chivas Regal markalı ilk viski satışı gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen viski 25 yıllık bir harman olan Chivas Regal 25’tir. Chivas Regal, 1933’de ABD alkol yasağının (Prohibition) sona ermesinin ardından 1939 yılında bugün bildiğimiz 12 yıllık harmanlanmış viskiyle piyasaya dönmüştür.  Günümüzde, Strathisla damıtımevinden gelen tek malt viskiler Chivas Regal karışımının kalbinde yer almaktadır. 2001 yılında Pernod-Ricard grubu tarafından satın alınan firmanın başharmancılığını 1989 yılından bugüne Colin Scott yapmaktadır.

Chivas Regal 12 günümüzde çoğu viski severin tanıdığı bildiği bir ekspresyon olarak tanınmaktadır. Ülkemizde özellikle 90’lı yılların sonlarına doğru popülaritesi artmaya başlamıştır. Dünyada en çok satılan üçüncü viski olarak göze çarpmaktadır. Bir harman viskisi olan Chivas Regal 12’nin merkezinde Strathisla damıtımevinden gelen tek malt viski bulunmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, karamel, eser miktarda bal, biraz narenciye, tahıl ve malt kokuları.

Skor: 71

Damak

Karamel, bal, narenciye az baharat tatları.

Skor: 74

Bitiş

Kısa bir bitiş. Karamel başta olmak üzere tatlı aromalar.

Skor: 60

Genel

Chivas Regal 12 günümüzde her köşe başında karşımıza çıkan bulunması kolay olan bir ürün. Bu kadar göz önünde olması biraz beklentiyi yükseltiyor ancak kadehten bize geçenler bu beklentiyi tam manasıyla karşılıyor dememiz pek doğru olmaz. Bitiş profili biraz daha iyi olsaydı beklentiyi dah net karşılayabilirdi.

Skor: 68

Burun

Çok tatlı, vanilya, limon ve bal.

Skor: 72

Damak

Burundaki tatlılık damakta devam ediyor, vanilya, limon ve bal yine hakim lezzetler. bunlara ek olarak hafif baharat ve odunsu tatlar alıyorum.

Skor: 76

Bitiş

Maalesef kısa, şekerli ama tatmin etmeyen bir bitiş.

Skor: 58

Genel

Chivas Regal 12 özellikle 2000’li yıllardan itibaren kolay içimi ve bir prestij algısı oluşması sayesinde çok geniş bir kitlenin beğenisini kazanmıştır. Ancak genellikle buzla servis edilen Chivas Regal 12 en ufak bir buz parçasını bile kaldıramayıp hafif karamelli ve tahıllı bir suya dönüşüyor. Kesinlikle sek içilmeli.

Skor: 69

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et