Talisker Port Ruighe

Yazan: theviski
689 görüntüleme
Viski: Talisker Port Ruighe
Alkol Oranı: %45,8
Damıtım Evi: Talisker
Şişeleyici: Talisker
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Talisker damıtımevi 1830 yılında Hugh ve Kenneth MacAskill tarafından Skye adasında kurulmuştur. Damıtımevi 1880-1887 yılları arasında renovasyona uğramış ve 1900 yılında kapasitesini arttırmıştır. 1960 yılında imbiklerin bulunduğu bölümde çıkan yangının ardından damıtımevi tamamen yenilenmiştir. Bir zamanlar Skye adasında kurulu yedi damıtımevinden günümüzde yalnızca Talisker damıtımevi ayakta kalabilmiştir. Halihazırda Diageo grubuna ait olan damıtımevi 10’un üzerinde ekspresyon ile bize farklı deneyimler sunmaktadır. Ayrıca birçok malt harmanı ve harman viskinin içinde yer alan Talisker, kendine has karakterini farklı ekspresyonlarda da bize anımsatmaktadır.

Talisker Port Ruighe 2013 yılında, Talisker Storm ve Dark Storm ile beraber piyasaya sunulmuştur. Porto şarap fıçılarında bitiş verilen ekspresyon %45,8 alkol oranıyla soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemleri uygulanrak şişelenmektedir. Talisker Port Ruighe International Wine & Spirit Competition 2017’de Gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Turba, koyu meyve, portakal kabuğu, bal mumu, tuz, yosun, sütlü çikolata ve tentürdiyot kokuları.

Skor: 87

Damak

Tentürdiyot, turba, koyu meyve, erik, sütlü çikolata, tuz, yosun, portakal kabuğu ve acı biber tatları.

Skor: 88

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Portakal kabuğu, tentürdiyot, koyu meyve, sütlü çikolata, karabiber ve turba aromaları.

Skor: 89

Genel

Talisker Port Ruighe taliskerin deniz esintisi karakterini burunda turba ve koyu meyve ile harmanlayarak tanıdık ama farklı bir deneyim sunuyor. Tuz, yosun ve iyodik notların turba ve koyu meyveler ile uyumu deneyenlerin hafızasında uzun süre yer edicek bir ekspresyon olmasını sağlıyor.

Skor: 88

Tadım Notları

Burun

Şeftali benzeri tatlı ve taze meyveler ön planda, iyotsu hava bir Talisker klasiği olarak mevcut olsa da meyve etkisi biraz daha belirgin.

Skor: 90

Damak

Burundaki taze meyve bir tık daha kuru meyveye evrilmiş durumda. Kuru incir denebilir. Havalanınca bitter çikolata.

Skor: 91

Bitiş

Ortayı aşan tatlı bir bitiş var.

Skor: 89

Genel

Birkaç yabancı sitedeki tadım notunda “Türk Lokumu” ifadesini gördüğümden beri merak ettğim bir ekspresyondu. Eski burbon ve Avrupa meşe fıçılarının üzerine Ruby Port şarap fıçıları ile bitiş verilmiş. Tatlılık anlamında beklentimi yükselten bu yaklaşımın karşılık bulduğunu söyleyebilirim. Özellikle turba etkisinin yoğun olduğu viskilere şarap fıçısı bitişinin verilmesi durumunda is baskınlığı tehdit edici bir unsur olabiliyor. Nispeten düşük turbalı bir single malt olan Talisker için başarılı bir sonuç elde edildiği görülmektedir. Ekspresyon için yaş belirtilmese de 7-8 yıl civarı olduğu tahmin ediliyor. Turbalı viskilerin genç yaşta da gayet tatminkar olduğunu Ardbeg 5 Wee Beastie ile gördüğümüz bu günlerde yaşa takılmadan keyifle yudumladım.

Skor: 90

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et