Talisker 18

Yazan: theviski
2009 görüntüleme
Viski: Talisker 18
Alkol Oranı: % 45,8
Damıtım Evi: Talisker
Şişeleyici: Talisker
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Talisker damıtımevi 1830 yılında Hugh ve Kenneth MacAskill tarafından Skye adasında kurulmuştur. Damıtımevi 1880-1887 yılları arasında renovasyona uğramış ve 1900 yılında kapasitesini arttırmıştır. 1960 yılında imbiklerin bulunduğu bölümde çıkan yangının ardından damıtımevi tamamen yenilenmiştir. Bir zamanlar Skye adasında kurulu yedi damıtımevinden günümüzde yalnızca Talisker damıtımevi ayakta kalabilmiştir. Halihazırda Diageo grubuna ait olan damıtımevi 10’un üzerinde ekspresyon ile bize farklı deneyimler sunmaktadır. Ayrıca birçok malt harmanı ve harman viskinin içinde yer alan Talisker, kendine has karakterini farklı ekspresyonlarda da bize anımsatmaktadır.

Talisker 18 hem bourbon hem de sherry fıçılarında bekletilip 45.8 alkol oranıyla şişelenmektedir. 2007 World Whiskies Awards’ ta en iyi viski ödülünü almıştır.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, bal, erik,karamel, iyot, karabiber, portakal kabuğu, kur meyve, vanilya, kahve, krem karamel ve is kokuları.

Skor: 86

Damak

Kahve, toprak, krem karamel, is, karabiber, erik, portakal kabuğu ve yosun tatları.

Skor: 93

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Karabiber, is, yosun, krem karamel, kahve ve bal aromaları.

Skor: 87

Genel

Talisker 18 havalandıkça burunda kendini daha net ifade eden, damakta pürüssüz ve zarif bir yapıyla sahip olduğu profilleri net bir biçimde aktaran, son derece keyifli anlar yaşamanızı sağlayacak keyifli ve denenmesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 89

Burun

Burun beklendiği üzere ilk etapta iyot, tuz geliyor;fakat çok daha zarif ve tatlı notalarla beraber. Talisker 10 a göre daha yumuşak ve biraz daha zengin. Baharat, çikolata.

Skor: 86

Damak

Damakta gövdeli ve yine isli ve tuzlu notaların önderliğinde tatlı ve farklı notalar almak mümkün. Karabiber, bitter, derinden gelen narenciye, çok hafif limon.

Skor: 88

Bitiş

Ortadan uzuna doğru yol alan baharatlı , isli bitiş.

Skor: 87

Genel

Zaten bir talisker 10 müdavimi olarak, büyük beklentiler içinde olduğum Talisker 18’den yine büyük memnuniyetlerle ayrıldım. İsli , tuzlu notalar tatlılar ile ne kadar uyumlu olur güzel bir göstergesi.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et