Talisker SKYE

Yazan: theviski
1817 görüntüleme
Viski: Talisker SKYE
Alkol Oranı: %45.8
Damıtım Evi: Talisker
Şişeleyici: Talisker
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Talisker damıtımevi 1830 yılında Hugh ve Kenneth MacAskill tarafından Skye adasında kurulmuştur. Damıtımevi 1880-1887 yılları arasında renovasyona uğramış ve 1900 yılında kapasitesini arttırmıştır. 1960 yılında imbiklerin bulunduğu bölümde çıkan yangının ardından damıtımevi tamamen yenilenmiştir. Bir zamanlar Skye adasında kurulu yedi damıtımevinden günümüzde yalnızca Talisker damıtımevi ayakta kalabilmiştir. Halihazırda Diageo grubuna ait olan damıtımevi 10’un üzerinde ekspresyon ile bize farklı deneyimler sunmaktadır. Ayrıca birçok malt harmanı ve harman viskinin içinde yer alan Talisker, kendine has karakterini farklı ekspresyonlarda da bize anımsatmaktadır.

Talisker Skye, Talisker damıtımevinin yaş belirtmeyen bir ekspresyonu olarak 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Ekspresyon kullanılmış ve içi yakılmış Amerikan meşe fıçılarında olgunlaştırılmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Deniz esintisi, narenciye, limon, baharat, iyot ve is kokuları.

Skor: 77

Damak

Narenciye, karabiber , baharat, kuru yemiş ve yosun tatları.

Skor: 75

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, is, yosun ve baharat aromaları.

Skor: 78

Genel

Talisker Skye tatmak için normal bir viski ama Talisker 10’a olan sempatimi göz önünde bulundurursam keyifli bahar ve kış akşamlarında yada deniz kenarında viski içmek istediğimde Talisker 10 bulamaz isem başvuracağım bir ekspresyon olarak yerini alıyor.

Skor: 77

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et