Talisker Dark Storm

Yazan: theviski
1025 görüntüleme
Viski: Talisker Dark Storm
Alkol Oranı: %45,8
Damıtım Evi: Talisker
Şişeleyici: Talisker
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Talisker damıtımevi 1830 yılında Hugh ve Kenneth MacAskill tarafından Skye adasında kurulmuştur. Damıtımevi 1880-1887 yılları arasında renovasyona uğramış ve 1900 yılında kapasitesini arttırmıştır. 1960 yılında imbiklerin bulunduğu bölümde çıkan yangının ardından damıtımevi tamamen yenilenmiştir. Bir zamanlar Skye adasında kurulu yedi damıtımevinden günümüzde yalnızca Talisker damıtımevi ayakta kalabilmiştir. Halihazırda Diageo grubuna ait olan damıtımevi 10’un üzerinde ekspresyon ile bize farklı deneyimler sunmaktadır. Ayrıca birçok malt harmanı ve harman viskinin içinde yer alan Talisker, kendine has karakterini farklı ekspresyonlarda da bize anımsatmaktadır.

Travel Retail olarak karşımıza çıkan Talisker Dark Storm, içi yoğun bir şekilde yakılmış meşe fıçılarda olgunlaştırılarak is ve baharat notalarının daha yoğun bir şekilde viskiye kazandırılmasın amaçlamış ve bu konuda başarılı olmuştur. International Wine and Spirit Competition 2014’te altın madalya kazanan ekspresyon %45,8 alkol oranı ile şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Tuz, iyot, yosun, narenciye, is, baharat ve tatlı kokular.

Skor: 83

Damak

İs, iyot, yosun, karamel, nane, tuz, narenciye, baharat ve şekerli tatlar.

Skor: 86

Bitiş

Uzun bir bitiş. İs, iyot, karamel, yosun ve acı vişne aromalar.

Skor: 83

Genel

Talisker Dark Storm Talisker karakterlerini yoğun ve daha farklı şekilde bulabileceğiniz yumuşak içimli her kadehte daha çok keyif veren güzel bir ekspresyon. Ülkemizde de satışı olan ekspresyonu denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Talisker damıtımevinin ekspresyonlarının yanında deniz mahsulleri aldığınız keyifi arttırmanızda gerçekten bir katalizör görevi görüyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et