Smokehead Extra Rare

Yazan: theviski
574 görüntüleme
Viski: Smokehead Extra Rare
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Ian Macleaod
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Ian Macleod Distillers tarafından 2006 yılında yaratılan Smokehead markası, genç tüketicilere hitap etmek için sunulan başka bir bağımsız şişeleyici ürünü olan Big Peat gibi markalarının arasına katıldı. 2007’de Smokehead’in ikinci şişelemesi olan, klasik Smokehead’in ‘ağabeyi’ olarak tasarlanan, duty free mağazalarına özel bir şişeleme olan Extra Rare piyasaya sunuldu.
Ekim 2008’de ise hem duty free mağazaları hemde iç pazarlarda satışa sunulmak üzere markanın ilk ve tek yaş ibaresi barındıran ürünü Smokehead 18 Extra Black’in tanıtımı ve lansmanı gerçekleştirildi. 2009 yılına gelindiğinde marka kendini Rock müzik ile özleştirmeye başlayarak, Classic Rock Roll of Honor Ödülleri ve Marshall Ultimate Band Yarışması ile uzun süreli sponsorluk anlaşmaları yaptı. Bu süreci takiben, 2012’de Smokehead Rock Edition şişelemesini, “tercih edilen rock n’roll ruhu” sloganıyla piyasaya sundu. Günümüzde altı farklı şişelemeye sahip olan Smokehead son olarak ürün portföyüne iki adet rom fıçılarda olunlaştırılmış ürün katmıştır. Bugün tattığımız şişelemelerden Smokehead 18 ve Rock Edition II ise artık şişelenmemektedir.

Smokehead Extra Rare 2009 yılında piyasaya sürülen bir ekspresyon. %40 alkol oranıyla şişelenen ekspresyon tahminen kullanılmış burbon ve şeri (Pedro Ximenez) fıçılardan gelen viskilerden oluşuyor.

Tadım Notları

Burun

İs, narenciye, nane, kuru meyve, kuru yemiş, malt, zencefil, sütlü çikolata, portakal reçeli, koyu meyve, baharat ve krema kokuları.

Skor: 83

Damak

Narenciye, sütlü çikolata, tuz, bal, portakal kabuğu, koyu meyve, baharat, krema ve odunsu tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, narenciye, baharat, bal ve karamel aromaları.

Skor: 81

Genel

Smokehead Extra Rare’in hangi fıçılara girdiği ve hangi damıtımevinden geldiği hakkında yorum yapması oldukça güç. Ancak şunu söyleyebilirim Pedro Ximenez şeri fıçıları ile bir bağlantısı var. İlk yudumu hafif damağı kurutan, kıvamlı ve dengeli yapısı ile %40 alkol oranından beklenmeyecek bir performans sergiliyor. Biraz havalanınca burun profilleri çok daha net ortaya çıkıyor. Kesinlikle denenmesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et