Balvenie 16 Triple Cask

Yazan: theviski
1190 görüntüleme
Viski: Balvenie 16 Triple Cask
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Balvenie
Şişeleyici: Balvenie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 16

Speyside bölgesinin damıtımevi 1892 yılında William Grant tarafından kurulmuş ve 1 Mayıs 1893 yılında viski üretimine başlamıştır. Balvenie başlangıçta yalnızca diğer damıtımevlerine viski satışı yapmaktaydı. Balvenie damıtımevinin en büyük alıcılardan birisi Glenlivet idi. 1923 yılında damıtımevi bünyesinde, günümüzde de hala aktif olarak çalışan “malt üretim katı” kuruldu. İlk Balvenie markalı viski ise 1971 yılında piyasaya sürüldü. 1987 yılında “50 Years Old” ekspresyonu satışa sunuldu. Bu, o tarihe kadar satışa sunulan en yaşlı viskilerden biriydi. Balvenie maltlama işlemini kendi yapan birkaç damıtımevinden birisi öne çıkmaktadır.

Balvenie 16 Triple Cask, adından da anlaşılacağı üzere 3 farklı fıçı kullanılarak üretilen bir ekspresyondur. Bu viski; amerikan meşe fıçılarında yıllandırıldıktan sonra, burbon fıçılarında dinlendiriliyor ve oloroso şeri fıçılarda bitiş verildikten sonra şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Kuru meyve, şeri etkisindeki koyu meyve, narenciye, baharat ve bal kokuları.

Skor: 73

Damak

Bal, karamel koyu meyve, narenciye ve baharat.

Skor: 75

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Narenciye şeri etkisindeki koyu meyve ve kuru meyve aromaları.

Skor: 77

Genel

Balvenie 16 Triple Cask Balvenie damıtım evinin üç adet fıçıyı evlendirmesi ile oluşturduğu bir viski. Çok fıçı kullanımı her zaman mükemmel sonuçlar vermeyebiliyor ve ben bunu Balvenie 16 Triple Cask’de anlama fırsatını buldum.

Skor: 75

Burun

Meyvemsi, tatlı ve taze bir burnu var. Arka planda bal.

Skor: 81

Damak

Damak çok karmaşık hiçbir lezzet tam olarak ön plana çıkamıyor, biraz baharatlı, olgun meyveler, kayısı, vanilya ve karamel.

Skor: 72

Bitiş

Çok kısa sanki 3-5 yıllık bir viski gibi. Bal ve vanilyayı takiben hafif baharatlı en son olarak bademle birlikte kayboluyor.

Skor: 61

Genel

110 Euroluk fiyat etiketi düşünüldüğünde, karşılığını tam olarak alamadım diyebilirim.

Skor: 71

Burun

Ferah ve iç açıcı bir kokusu var.Toffie notalarına derinden gelen vişne ve lavanta eşlik ediyor.

Skor: 88

Damak

Çok zengin bir damak profiline sahip.Sherry etkisi belirgin.Sütlü çikolata, toffie,kuru kayısı ve derinde tatlılığı kıran badem hoşluk katıyor.Meyvemsi notalara kırmızı meyveler ve muz öncülük ediyor.

Skor: 88

Bitiş

Orta uzun tatlı keyifli bir bitiş.

Skor: 88

Genel

İlk dolum Amerikan meşe,bourbon ve ilk dolum olorosso gibi 3 farklı fıçıya girdiği halde burun,damak ve bitiş birbiriyle güzel bir ahenk içerisinde ve içerken lavanta bahçesinde gezermişcesine keyif veriyor.İçtiğim en iyi Balvenie ve triple cask ekspresyonlarından.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et