Balvenie 12 Triple Cask

Yazan: theviski
976 görüntüleme
Viski: Balvenie 12 Triple Cask
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Balvenie
Şişeleyici: Balvenie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Speyside bölgesinin damıtımevi olan The Balvenie 1892 yılında William Grant tarafından kurulmuş ve 1 Mayıs 1893 yılında viski üretimine başlamıştır. Balvenie başlangıçta yalnızca diğer damıtımevlerine viski satışı yapmaktaydı. Balvenie damıtımevinin en büyük alıcılardan birisi Glenlivet idi. 1923 yılında damıtımevi bünyesinde, günümüzde de hala aktif olarak çalışan “malt üretim katı” kuruldu. İlk Balvenie markalı viski ise 1971 yılında piyasaya sürüldü. 1987 yılında “50 Years Old” ekspresyonu satışa sunuldu. Bu, o tarihe kadar satışa sunulan en yaşlı viskilerden biriydi. Balvenie maltlama işlemini kendi yapan birkaç damıtımevinden birisi öne çıkmaktadır.

Damıtımevinin 12 yıllık tek malt viskiler serisinde Travel Retail bir ürün olarak piyasaya çıkan ekspresyon, adını olgunlaşma süresini geçirdiği üç farklı fıçı olan ilk dolum Amerikan meşe, kullanılmış burbon ve ilk dolum oloroso şeri fıçılara itafen alan ekspresyon %40 alkol oranıyla şişelenmektedir. Balvenie 12 Triple Cask International Wine & Spirit Competition 2019’da bronz madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Meşe, kuru meyve, kuru ot, kırmızı elma, kayısı, bal, portakal kabuğu, limon, nane, kuru yemiş ve yeşil çay kokuları.

Skor: 85

Damak

Malt, armut, kayısı, muz, bal, vanilya, kuru meyve, sütlü çikolata, krema, narenciye ve baharat tatları.

Skor: 87

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, zencefil, bal ve zencefil aromaları.

Skor: 82

Genel

Balvenie 12 Triple Cask ilke etapta biraz damak kurutan, havalandıkça zenginleşen burun profilleri ve tatlı damak yapısıyla deneyenlerin memnun kalacağı keyifli bir ekspresyon.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et