Balvenie 12 Double Wood

Yazan: theviski
2275 görüntüleme
Viski: Balvenie 12 Double Wood
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Balvenie
Şişeleyici: Balvenie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Speyside bölgesinin damıtımevi 1892 yılında William Grant tarafından kurulmuş ve 1 Mayıs 1893 yılında viski üretimine başlamıştır. Balvenie başlangıçta yalnızca diğer damıtımevlerine viski satışı yapmaktaydı. Balvenie damıtımevinin en büyük alıcılardan birisi Glenlivet idi. 1923 yılında damıtımevi bünyesinde, günümüzde de hala aktif olarak çalışan “malt üretim katı” kuruldu. İlk Balvenie markalı viski ise 1971 yılında piyasaya sürüldü. 1987 yılında “50 Years Old” ekspresyonu satışa sunuldu. Bu, o tarihe kadar satışa sunulan en yaşlı viskilerden biriydi. Balvenie maltlama işlemini kendi yapan birkaç damıtımevinden birisi öne çıkmaktadır.

Balvenie 12 DoubleWood iki farklı fıçıda olgunlaştırılan bir ekspresyon olup ismini de buradan almaktadır. 10 yıl bourbon fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon, son 2 yılını şeri fıçılarında geçirmektedir. Yüzde 40 alkol oranına sahip ekspresyon ülkemizde de satılmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, bal ve çikolata ön planda başlarken tarçın, baharat, meşe, limon ve karabiber ve çimesi kokular arka plandan profile dahil oluyorlar.

Skor: 90

Damak

Karabiber, limon, bal, tarçın ve çikolata tatları.İlk yudum biraz damak kurutuyor.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Karabiber, meşe, karamel ve narenciye aromaları.

Skor: 74

Genel

Balvenie 12 Double Wood yumuşak içimli, zengin aromalara sahip dengeli ve kıvamlı bir viski olarak gerçekten denenmeyi hakediyor. Ülkemizde bulunması çok zor olmayan Balvenie 12 Double Wood fiyatıyla diğer 12 yıllık Single Malt viskilerden biraz yukarıda seyrediyor.

Skor: 85

Burun

Çam balı, meşe, karabiber ve zencefil

Skor: 85

Damak

Gövdeli ve burunla benzer karakterde. Bal, zencefil, karabiber. Dili biraz iğneliyor. ahşap, vanilya ve biraz kuru meyve.

Skor: 83

Bitiş

Orta uzunlukta tatlı baharatsı ve biraz kurutucu bir bitişi var.

Skor: 81

Genel

Bütün viskiseverlerin tatması gereken  bir viski Balvenie 12 Double Wood

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et