Balvenie 14 Carribbean Cask

Yazan: theviski
1030 görüntüleme
Viski: Balvenie 14 Carribbean Cask
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Balvenie
Şişeleyici: Balvenie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 14

Speyside bölgesinin damıtımevi 1892 yılında William Grant tarafından kurulmuş ve 1 Mayıs 1893 yılında viski üretimine başlamıştır. Balvenie başlangıçta yalnızca diğer damıtımevlerine viski satışı yapmaktaydı. Balvenie damıtımevinin en büyük alıcılardan birisi Glenlivet idi. 1923 yılında damıtımevi bünyesinde, günümüzde de hala aktif olarak çalışan “malt üretim katı” kuruldu. İlk Balvenie markalı viski ise 1971 yılında piyasaya sürüldü. 1987 yılında “50 Years Old” ekspresyonu satışa sunuldu. Bu, o tarihe kadar satışa sunulan en yaşlı viskilerden biriydi. Balvenie maltlama işlemini kendi yapan birkaç damıtımevinden birisi öne çıkmaktadır.

Balvenie 14 Caribbean Cask, 14 yıl bourbon fıçılarında bekletildikten sonra Karayip rom fıçılarına aktarılan, bu fıçılarda da bekletildikten sonra satışa sunulan bir ekspresyondur. Balvenie 14 Caribbean Cask, %43 alkol oranıyla şişelenmektedir. Tatlı ve yumuşak bir içime sahip ekspresyonu ülkemizde de satın almak mümkündür.

Tadım Notları

Burun

Rom fıçısından gelen şeker kamışı kokuları alkol kokusuna sert hatlar kazandırıyor. Narenciye, bal, baharat, tropik meyve ve meşe kokuları.

Skor: 80

Damak

Narenciye, bal, tropik meyve, karamel, vanilya meşe ve baharat tatları.

Skor: 78

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Meşe, karamel, narenciye, marmelat ve baharat aromaları.

Skor: 79

Genel

Balvenie 14 Carribbean Cask ülkemizde satışı bulunan ancak fiyat performanss dengesi bakımından biraz yukarıda seyreden bir viski. Rom fıçısında beklemesi beklentileri biraz yükseltiyor ancak fiyat olarak Balvenie 12 Double Wood’dan ciddi şekilde uzaklaşması insanı biraz da düşündürüyor.

Skor: 79

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et