Balvenie 12 Single Barrel Cask:856 No:1

Yazan: theviski
631 görüntüleme
Viski: Balvenie 12 Single Barrel Cask 856 No 1
Alkol Oranı: %47,8
Damıtım Evi: Balvenie
Şişeleyici: Balvenie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Speyside bölgesinin damıtımevi 1892 yılında William Grant tarafından kurulmuş ve 1 Mayıs 1893 yılında viski üretimine başlamıştır. Balvenie başlangıçta yalnızca diğer damıtımevlerine viski satışı yapmaktaydı. Balvenie damıtımevinin en büyük alıcılardan birisi Glenlivet idi. 1923 yılında damıtımevi bünyesinde, günümüzde de hala aktif olarak çalışan “malt üretim katı” kuruldu. İlk Balvenie markalı viski ise 1971 yılında piyasaya sürüldü. 1987 yılında “50 Years Old” ekspresyonu satışa sunuldu. Bu, o tarihe kadar satışa sunulan en yaşlı viskilerden biriydi. Balvenie maltlama işlemini kendi yapan birkaç damıtımevinden birisi öne çıkmaktadır.

The Balvenie 12 Single Barrel ilk kez 2013 yılında şişelenmiştir. 12 yıllık olgunlaşma sürecinin tamamını ilk dolum ex-bourbon fıçılarda geçirmektedir. Tek bir fıçıdan şişelenen ekspresyon, tek tek elle numaralandırılır ve o fıçıdan elde edilen maksimum 300 şişeden biridir. Bizim şişemiz 856 numaralı fıçıdan şişelenen 1 numaralı şişedir. %47.8 alkol oranıyla şişelenen ekspresyonda soğuk filtrasyon uygulanmamış olup, renklendirici karamel eklenmiştir.

Tadım Notları

Burun

Tropik meyve, karamel, meşe, narenciye, muz, baharat, kahve ve akça ağaç şurubu kokuları.

Skor: 84

Damak

Muz, vanilya, baharat, elma, krem karamel, karabiber ve narenciye tatları.

Skor: 85

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Baharat, karamel, muz ve limon kabuğu aromaları.

Skor: 84

Genel

Balvenie 12 Single Barrel, dengeli profilleri ve kremamsı yapısıyla son derece keyifli bir deneyim sunuyor. İlk dolum burbon fıçılarda geçirdiği 12 yılı bizlere net hatlar aktaran ekspresyon kesinlikle denemeyi hakediyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et