Kavalan Solist Sherry Cask

Yazan: theviski
1500 görüntüleme
Viski: Kavalan Solist Sherry Cask
Alkol Oranı: %57,8
Damıtım Evi: Kavalan
Şişeleyici: Kavalan
Köken: Tayvan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Tayvan’ın kuzeydoğusunda yer alan Yilan bölgesinde konumlanan damıtımevi, henüz 2005 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen, ekspresyonlarıyla ödüllere doymayan, ünü hızla bütün dünyaya yayılan bir damıtımevi olmayı başarmıştır. Tayvanlı King Car bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, Üretim süreçlerinde İskoçların uyguladığı yöntemleri kullanıyor. Maltlanmış arpayı Avrupa’dan ithal eden damıtımevi, su ve mayayı ise yerli kaynaklardan temin ediyor. Sadece tek malt viski üretimi yapılan damıtımevi, yıllık 10 milyon litre üretim hacmiyle dünyanın kapasite olarak önde gelenlerinden biri olmayı başarmıştır. Tayvan’nın iklimi nedeniyle buharlaşmanın çok fazla olması (%10-15 arası) dezavantaj gibi görünse de viski olgunlaşma süreleri çok kısalmış oluyor. Bu da üretim kapasitesindeki artışın geri dönüşünün çok hızlı olmasını sağlıyor. Hiçbir ekspresyonunda yaş belirtilmeyen Kavalan’ın fıçıda bekledikleri süre ortalama 3 ila 5 yıl aralığında değişiyor.

Kavalan Solist Sherry Cask, renklendirici kullanılmamasına rağmen şeri fıçısının karakterini tam olarak yansıtacak olağanüstü koyu kırmızı bir renge sahiptir. Fıçı sertliğinde şişelen ekspresyon, %57.8 gibi yüksek bir alkol oranına sahip.

Tadım Notları

Burun

Yoğun şeri etkisinde koyu meyve, pekmez, ceviz, marizpan, baharat, tarçın, tütün, çikolata ve odunsu kokular.

Skor: 90

Damak

Damak kurutan ilk yudum. Şeri etkisinde koyu meyve, baharat, kuru meyve, çikolata tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Şeri etkisindeki koyu meyve, baharat, tarçın ve üzüm aromaları.

Skor: 79

Genel

Kavalan Solist Sherry Cask ülkemizde satışı olan ancak bulunması biraz zor olan bir viski. Burun profili beklentiyi çok arttırıyor ve gayet keyif veriyor. Ancak aynı karakterleri bitişte alamamak biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et