Kavalan Solist Ex-Bourbon Cask

Yazan: theviski
564 görüntüleme
Viski: Kavalan Solist Exbourbon Single Cask
Alkol Oranı: %57,8
Damıtım Evi: King Car
Şişeleyici: Kavalan
Köken: Tayvan
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Tayvan’ın kuzeydoğusunda yer alan Yilan bölgesinde konumlanan damıtımevi, henüz 2005 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen, ekspresyonlarıyla ödüllere doymayan, ünü hızla bütün dünyaya yayılan bir damıtımevi olmayı başarmıştır. Tayvanlı King Car bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, Üretim süreçlerinde İskoçların uyguladığı yöntemleri kullanıyor. Maltlanmış arpayı Avrupa’dan ithal eden damıtımevi, su ve mayayı ise yerli kaynaklardan temin ediyor. Sadece tek malt viski üretimi yapılan damıtımevi, yıllık 10 milyon litre üretim hacmiyle dünyanın kapasite olarak önde gelenlerinden biri olmayı başarmıştır. Tayvan’nın iklimi nedeniyle buharlaşmanın çok fazla olması (%10-15 arası) dezavantaj gibi görünse de viski olgunlaşma süreleri çok kısalmış oluyor. Bu da üretim kapasitesindeki artışın geri dönüşünün çok hızlı olmasını sağlıyor. Hiçbir ekspresyonunda yaş belirtilmeyen Kavalan’ın fıçıda bekledikleri süre ortalama 3 ila 5 yıl aralığında değişiyor.

King Car damıtımevinin, kullanılmış burbon fıçılarında olgunlaşturduğı viskileri, her partinin tek fıçıdan şişelenmesi ile beraber fıçı gücünde şişelenen bir ekspresyondur.

Tadım Notları

Burun

Bal, tatlı kuru meyve, derinden meşe, vanilya, zencefil

Skor: 91

Damak

İlk tatlı notalar, sonra baharat (zencefil, tarçın). Taze meyveler (çağla, ananas). Vanilya.

Skor: 88

Bitiş

Uzuna yakın ve baharatlı bir bitiş

Skor: 91

Genel

Adından da anlaşılacağı gibi solist serisinin burbon fıçılarda olgunlaşan versiyonu. Bu alkol oranında bir single cask için içimi rahat. Damakta tatlı bir profil var.

Skor: 90

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et