Kavalan King Car

Yazan: theviski
1348 görüntüleme
Viski: Kavalan King Car
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Kavalan
Şişeleyici: Kavalan
Köken: Tayvan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Tayvan’ın kuzeydoğusunda yer alan Yilan bölgesinde konumlanan damıtımevi, henüz 2005 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen, ekspresyonlarıyla ödüllere doymayan, ünü hızla bütün dünyaya yayılan bir damıtımevi olmayı başarmıştır. Tayvanlı King Car bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, Üretim süreçlerinde İskoçların uyguladığı yöntemleri kullanıyor. Maltlanmış arpayı Avrupa’dan ithal eden damıtımevi, su ve mayayı ise yerli kaynaklardan temin ediyor. Sadece tek malt viski üretimi yapılan damıtımevi, yıllık 10 milyon litre üretim hacmiyle dünyanın kapasite olarak önde gelenlerinden biri olmayı başarmıştır. Tayvan’nın iklimi nedeniyle buharlaşmanın çok fazla olması (%10-15 arası) dezavantaj gibi görünse de viski olgunlaşma süreleri çok kısalmış oluyor. Bu da üretim kapasitesindeki artışın geri dönüşünün çok hızlı olmasını sağlıyor. Hiçbir ekspresyonunda yaş belirtilmeyen Kavalan’ın fıçıda bekledikleri süre ortalama 3 ila 5 yıl aralığında değişiyor.

Kavalan Damıtımevini de bünyesinde bulunduran King Car şirketi, yine aynı damıtımevinde kendi adıyla bir ekspresyonu şişeliyor. King Car Whisky Conductor, Kavalanın diğer ekspresyonları gibi dünya çapında ödüllere sahip. King Car, 2012 yılında IWSC Trophy almış ve San Francisco World Spirits yarışmasından altın madalyayla dönmüş. Tek malt kategorisinde bulunan, %46 alkol oranıyla şişelenen ekspresyon, yumuşak içimiyle dikkatleri çekiyor.

Tadım Notları

Burun

Karamel, baharat, çiğ alkol, koyu meyve, tropik meyve, kuru yemiş, olgun muz, çiçeksi ve tatlı kokular.

Skor: 90

Damak

Kıvamlı ve yağlı bir yapı. Karamel, meşe, baharat, karabiber, tütün ve bitkisel tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Karamel, meyve, muz ve baharat aromaları.

Skor: 86

Genel

Kavalan King Car içtikçe farklı lezzetleri yakalamımızı sağlayan doygun ve doyuran bir viski. Tayvan’ın iklimsel koşullarını göz önünde bulundurursak yıllanmanın bu bölgenin viskileri için çokta önemli olmadığını bize ispatlayan ve ülkemizdede bulunabilme şansıa sahip olduğumuz içinde kendini sevdiren bir viski.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et