Kavalan Sherry Oak

Yazan: theviski
529 görüntüleme
Viski: Kavalan Sherry Oak
Alkol Oranı: %54
Damıtım Evi: King Car
Şişeleyici: Kavalan
Köken: Tayvan
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Tayvan’ın kuzeydoğusunda yer alan Yilan bölgesinde konumlanan damıtımevi, henüz 2005 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen, ekspresyonlarıyla ödüllere doymayan, ünü hızla bütün dünyaya yayılan bir damıtımevi olmayı başarmıştır. Tayvanlı King Car bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, Üretim süreçlerinde İskoçların uyguladığı yöntemleri kullanıyor. Maltlanmış arpayı Avrupa’dan ithal eden damıtımevi, su ve mayayı ise yerli kaynaklardan temin ediyor. Sadece tek malt viski üretimi yapılan damıtımevi, yıllık 10 milyon litre üretim hacmiyle dünyanın kapasite olarak önde gelenlerinden biri olmayı başarmıştır. Tayvan’nın iklimi nedeniyle buharlaşmanın çok fazla olması (%10-15 arası) dezavantaj gibi görünse de viski olgunlaşma süreleri çok kısalmış oluyor. Bu da üretim kapasitesindeki artışın geri dönüşünün çok hızlı olmasını sağlıyor. Hiçbir ekspresyonunda yaş belirtilmeyen Kavalan’ın fıçıda bekledikleri süre ortalama 3 ila 5 yıl aralığında değişiyor.

Kavalan Solist Sherry Cask’in Dünya genelinde yakaladığı başarısının ardından piyasaya sunduğu olgunlaşma süresinin tamamını şeri fıçılarda geçiren ekspresyon Kavalan Solist Sherry Cask’in alkol oranı %46’ya düşürülmüş hali olarak tasarlanmış ve şişelenmiştir. Kavalan Sherry Oak International Spirits Challenge 2019’da gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Baharat(tarçın, karanfil), orman meyveleri.

Skor: 87

Damak

Kurutucu bir damak, buruk bir kırmızı şarap içer gibi. Baharat, dark çikolata

Skor: 85

Bitiş

Uzuna yakın, başlangıçtaki profilini koruyarak tamamlanan bir bitiş.

Skor: 88

Genel

Kavalan Solist Sherry ekspresyonuna göre daha hafif, pekmez notlarının daha geride, ekşimsi meyve etkisinin daha önde olduğu bir profil. Olorosso şarabın etkisini çok net hissettirdiği bir damak var.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et