GlenDronach 18 Allardice

Yazan: theviski
610 görüntüleme
Viski: GlenDronach 18 Allardice
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: GlenDronach
Şişeleyici: GlenDronach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Glendronach damıtımevi 1826 yılında İskoçyada ikinci lisans hakkını alan damıtımevi olaraka James Allardes tarafından kurulmuştur. Glendronach damıtımevi 1960 yılında Teachers and Sons şirketi tarafından satın alınmış olup imbik sayılarını 2’den 6 ya çıkartmışlardır. 1996 yılında faliyetlerine araveren damıtımevi 2001 yılında Allied Distillers adıyla tekrar faliyete başlamış olup 2006 yılında Pernod Ricard Grubu tarafından alınmıştır. 2008 yılınd BenRiach distillery Company Bünyesinde katılan damıtımevi 2016 yılı itibariyle Brown-Forman bünyesinde faliyetlerine devam etmektedir. Damıtımevi suyunu Dronac nehrinden temin etmektedir. Glendronach damıtımevin aynızamanda Greenhouse adıylada anılmaktadır.

Glendronach 18 Allardice adını damıtımevinin kurucusu James Allardice’a itafen almıştır. 18 yıllık olgunlaşma süresinin tamamını Oloroso şeri fıçılarda geçiren ekspresyon 2009 yılında piyasaya sunulmuştur. International Wine & Spirit Competition 2013 ve 2014′ gümüş madalya sahibi olan ekspresyon, %46 alkol oranıyla renklendirme ve soğuk filtrasyon işlemleri yapılmadan şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Acı vişne, bitter çikolata, kahve, tereyağ, badem, fındık, karabiber, tarçın, krem brüle, kuru üzüm ve odunsu kokular.

Skor: 89

Damak

Karamel, vişne, bitter çikolata, tarçın, karabiber, kahve, kuru üzüm, badem, portakal kabuğu, malt ve odunsu tatlar.

Skor: 87

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Koyu meyve, baharat, kuru meyve, bitter çikoalta ve odunsu aromalar.

Skor: 85

Genel

Glendronach 18 biraz havalanmasının ardından burun, damak ve bitişte sahip olduğu çeşitli profilleri bet bir şekilde aktaran keyifli içimiyle tüm viskiseverlerin denemesi gereken, her yudumda daha çok keyif alacağınız lezzetli bir ekspresyon.

Skor: 87

Burun

Beklemiş kuru üzüm ve pekmez. Havalanınca böğürtlen.

Skor: 86

Damak

Burunun ve beklentinin vaad ettiğinden bile daha yumuşak. Kuru üzüm, gün kurusu, kayısı, pekmez.

Skor: 87

Bitiş

Orta-uzun, tatlı ve tatminkar.

Skor: 88

Genel

Renk ve koku profili sebebi ile PX etkisinin daha çok olduğunu düşünüyordum ki sadece Olorosso’da olgunlaştığını öğrendim. Damakta lezzet patlaması yarattı. Viskiye şeri etkisini öğretmek için kullanılabilecek en güzel ve mutluluk garantili örnekden.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et