GlenDronach 12

Yazan: theviski
2123 görüntüleme
Viski: GlenDronach 12
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: GlenDronach
Şişeleyici: GlenDronach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Glendronach damıtımevi 1826 yılında İskoçyada ikinci lisans hakkını alan damıtımevi olaraka James Allardes tarafından kurulmuştur. Glendronach damıtımevi 1960 yılında Teachers and Sons şirketi tarafından satın alınmış olup imbik sayılarını 2’den 6 ya çıkartmışlardır. 1996 yılında faliyetlerine araveren damıtımevi 2001 yılında Allied Distillers adıyla tekrar faliyete başlamış olup 2006 yılında Pernod Ricard Grubu tarafından alınmıştır. 2008 yılınd BenRiach distillery Company Bünyesinde katılan damıtımevi 2016 yılı itibariyle Brown-Forman bünyesinde faliyetlerine devam etmektedir. Damıtımevi suyunu Dronac nehrinden temin etmektedir. Glendronach damıtımevin aynızamanda Greenhouse adıylada anılmaktadır.

GlenDronach 12 Pedro Ximenez ve Oloros Şeri fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon INTERNATIONAL WINE & SPIRIT COMPETITION 2017 ve 2018’de Altın Madalya SAN FRANCISCO WORLD SPIRITS COMPETITION 2017’de Altın 2018’de ise gümüş madalya kazanmıştır. Ayrıca 1996 ve 2001 yılları arasında üretime ara veren damıtımevinin, 2013 yılına kadar olan 12 yıllık ekspresyonlarında 22 yıllık olgunlaşma süresine sahip viskiler de bulunmaktadır. Soğuk filtrasyon uygulanmadan ve renklendirici kullanılmadan %43 alkol oranı ile şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Meşe, vanilya, karamel, krema, baharat, karabiber, zencefil ve koyu meyve kokuları.

Skor: 86

Damak

Kremamsı ve kıvamlı bir yapı. Meşe, karamel, koyu meyve, kuru meyve, çemen, pekmez, mesir macunu ve baharat tatları.

Skor: 84

Bitiş

Uzun bir bitiş. Kuru yemiş, kuru meyve, baharat, koyu meyve ve vanilya aromaları.

Skor: 85

Genel

GlenDronach 12 malesef ülkemizde satışı bulunmayan ancak içimi son derece keyifli güzel bir ekspresyon. Koku ve tat profillerindeki netlik ve denge içerken keyifi arttırıyor. Deneme fırsatı bulunduğunda kesinlike kaçırılmaması gereken bir viski.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et