Dalmore Valour

Yazan: theviski
570 görüntüleme
Viski: Dalmore Valour
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Dalmore
Şişeleyici: Dalmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Dalmore damıtımevi 1839 yılında girişimci Alexander Matheson tarafından İskoçya’da Higland bölgesinde, suyunu tedarik ettiği Alness nehri yakınındaki Alness kasabasında kurulmuştur. 1960 yılına kadar aile tarafından işletilen damıtımevi, Dalmore’un en büyük müşterilerinden olan Whyte & Mackay tarafından satınalınmıştır. O yıllarda çoğunlukla harmanlarda yer bulan Dalmore ilk tek malt şişe olarak 12 yıllık ekspresyonu ile ortaya çıkmıştır. 12 yıllık ekspresyonu devamında 15, 18 ve 25 yıllık ekspresyonlar takip etmiş bu ekspresyonlara ek yaş belirtmeyen King Alexander III, ve Cigar Malt ekspresyonları ile kendine yer edinmişitir. Dalmore’dan bahsederken Richard Paterson’dan bahsetmemek olmaz. Baş damıtımcı Richard Paterson yaklaşık 50 yıldır Dalmore’un arkasındaki isim olarak harikalar yaratmaktadır desek abartmış olmayız. Fıçı iyileştirme ve seçme konusunda uzman olan Paterson gerçekten sınırları zorlayan ilerlemeler kat ederek Dalmore’un yıllar içinde ortaya çıkan kalitesindeki yerini ikonik bir şekilde sağlamaktadır.

Damıtımevinin Travel Retail olarak 2016 yılında piyasaya çıkarttığı Valour burbon ve Oloroso şeri fıçılarda olgunlaşan viskilerin evlendirilmesinini ardından Portekiz’in Douro bölgesinden temin edilen Porto şarap fıçılarında bitiş verilen bir ekspresyondur. %40 alkol oranıyla şişelenen Dalmore Valour International Wine & Spirit Competition 2017’de Highland kategorisinde altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, malt, baharat, narenciye, meyan, meşe,marzipan ve ahşap cilası kokuları

Skor: 83

Damak

Koyu meyve, baharat, karamel, kahve, kuru meyve, kuru yemiş, erik ve bitter çikolata tatları.

Skor: 86

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, kuru meyve, baharat ve kuruyemiş aromaları.

Skor: 82

Genel

Dalmore Valour keyifli içim sınan dengeli ve kıvamlı bir ekspresyon. Dalmore’un genel karakterlerini daha yumuşak ve zarif bir şekilde yansıtıyor. Ülkemizde satışı bulunmayan ekspresyon bir çok duty’free de rahatlıkla bulunabiliyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et