Dalmore 12

Yazan: theviski
1906 görüntüleme
Viski: Dalmore 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Dalmore
Şişeleyici: Dalmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Dalmore damıtımevi 1839 yılında girişimci Alexander Matheson tarafından İskoçya’da Higland bölgesinde, suyunu tedarik ettiği Alness nehri yakınındaki Alness kasabasında kurulmuştur. 1960 yılına kadar aile tarafından işletilen damıtımevi, Dalmore’un en büyük müşterilerinden olan Whyte & Mackay tarafından satınalınmıştır. O yıllarda çoğunlukla harmanlarda yer bulan Dalmore ilk tek malt şişe olarak 12 yıllık ekspresyonu ile ortaya çıkmıştır. 12 yıllık ekspresyonu devamında 15, 18 ve 25 yıllık ekspresyonlar takip etmiş bu ekspresyonlara ek yaş belirtmeyen King Alexander III, ve Cigar Malt ekspresyonları ile kendine yer edinmişitir. Dalmore’dan bahsederken Richard Paterson’dan bahsetmemek olmaz. Baş damıtımcı Richard Paterson yaklaşık 50 yıldır Dalmore’un arkasındaki isim olarak harikalar yaratmaktadır desek abartmış olmayız. Fıçı iyileştirme ve seçme konusunda uzman olan Paterson gerçekten sınırları zorlayan ilerlemeler kat ederek Dalmore’un yıllar içinde ortaya çıkan kalitesindeki yerini ikonik bir şekilde sağlamaktadır.

Dalmore 12 öncelikle 9 yıl boyunca Beyaz Amerikan Meşe Fıçılarında olgunlaştıktan sonra bu fıçıların içinde bulunan viskilerin yarısı alınarak nadir bulunan 30 yıllık Oloroso Şeri fıçılarına aktarılarak 12 yıllık olgunlaşma sağlanıyor ve %40 alkol oranı ile şişeleniyor. INTERNATIONAL WINE & SPIRIT COMPETITION 2015’te Altın madalya kazanan Dalmore 12, SAN FRANCISCO WORLD SPIRITS COMPETITION 2017’de iki adet Altın madalya kaznmıştır.

Tadım Notları

Burun

Malt, koyu meyve, kuru meyve, kuru üzüm, kavrulmuş kahve, narenciye, yağ ve kuru yemiş kokuları.

Skor: 82

Damak

Şeri etkisinde koyu meyve, narenciye, baharat, sütlü çikolata, kuru meyve tatları. Kıvamlı, yağlı ve dengeli bir yapı.

Skor: 83

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Koyu meyve, narenciye, baharat, karamel ve badem aromaları.

Skor: 80

Genel

Dalmore 12 brandy fıçısına girmsede brandy karakterlerini yansıtan, şeri fıçıların etkisini güzel ve dengeli bir şekikde hissettiren keyfli içime sahip, kıvamlı dolgun ve dengeli bir viski.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et