Dalmore 15

Yazan: theviski
2446 görüntüleme
Viski: Dalmore 15
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Dalmore
Şişeleyici: Dalmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Dalmore damıtımevi 1839 yılında girişimci Alexander Matheson tarafından İskoçya’da Higland bölgesinde, suyunu tedarik ettiği Alness nehri yakınındaki Alness kasabasında kurulmuştur. 1960 yılına kadar aile tarafından işletilen damıtımevi, Dalmore’un en büyük müşterilerinden olan Whyte & Mackay tarafından satınalınmıştır. O yıllarda çoğunlukla harmanlarda yer bulan Dalmore ilk tek malt şişe olarak 12 yıllık ekspresyonu ile ortaya çıkmıştır. 12 yıllık ekspresyonu devamında 15, 18 ve 25 yıllık ekspresyonlar takip etmiş bu ekspresyonlara ek yaş belirtmeyen King Alexander III, ve Cigar Malt ekspresyonları ile kendine yer edinmişitir. Dalmore’dan bahsederken Richard Paterson’dan bahsetmemek olmaz. Baş damıtımcı Richard Paterson yaklaşık 50 yıldır Dalmore’un arkasındaki isim olarak harikalar yaratmaktadır desek abartmış olmayız. Fıçı iyileştirme ve seçme konusunda uzman olan Paterson gerçekten sınırları zorlayan ilerlemeler kat ederek Dalmore’un yıllar içinde ortaya çıkan kalitesindeki yerini ikonik bir şekilde sağlamaktadır.

Şişelenmesine 2007 yılında başlanan Dalmore 15 damıtımevinin çekirdek ürün grubuna dahil edilmiştir. Reçetesi başdamıtımcı Richard Paterson tarafından hazırlanan ekspresyon 15 yıllık olgunlaştırma sürecini üç farklı şeri fıçıda, Matusalem, Apostoles ve Amoroso’da geçirmekte ve %40 alkol oranıyla şişelenmektedir. International Wine & Spirit Competition 2019’da Gold Outstanding ödülüne sahip.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, koyu meyve, baharat, karamel, sütlü çikolata, kuru yemiş ve tütün kokuları.

Skor: 84

Damak

Koyu meyve, kuru yemiş, malt, narenciye, zencefil, karamel, yeşil elma, baharat, bitter çikolata, tütün ve odunsu tatlar.

Skor: 86

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Koyu meyve, tütün, baharat ve kuru meyve aromaları.

Skor: 79

Genel

Dalmore 15, 12 ve 18 yaş biareli ekspresyonlarına göre burunda ve damakta ilk etapta karşımıza çıkan ilaçsı havaya sahip değil. Bu sebeple daha keyifli bir içim sunuyor ancak bitişinin yeteri kadar uzun olmaması doygunluk hissini geride kalmasına sebep oluyor.

Skor: 83

Burun

Burun havalanmadan koklandığında inanılmaz yoğun, acı notalar beliriyor. Havalandıktan sonra daha ferah bi burna bürünsede odunsu ve keskin notalar baskınlığını koruyor.Reçine, bal,meşe ve hatta az biraz tütün.Kuru meyve baskın, incir,kahve , greyfurt.Mutlaka havalanmalı.Kompleks.

Skor: 79

Damak

Kısmen keskin ve acı burundan sonra müthiş tatlılıkta bir damak bizi karşılıyor. Şeri önderliğinde akıcı ve dolgun bir damak.Kuru meyve, portakal,sütlü çikolata. Zencefil geri planda odunsu.Dengeli ve zengin bir damak.

Skor: 84

Bitiş

Orta uzunlukta oldukça tatlı yumuşak bitiş

Skor: 82

Genel

Burundaki komplekslik ve acılık ilk etapta rahatsız etsede, damak onun kusurunu fazlasıyla örtüyor.Zengin ve dengeli ,şeri etkisinde bir damak.Tatminkar bir bitiş ile keyifli bir ekspresyon olduğunu söyleyebilirim.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et