Dalmore Port Wood

Yazan: theviski
1872 görüntüleme
Viski: Dalmore Port Wood
Alkol Oranı: %
Damıtım Evi: Dalmore
Şişeleyici: Dalmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Dalmore damıtımevi 1839 yılında girişimci Alexander Matheson tarafından İskoçya’da Higland bölgesinde, suyunu tedarik ettiği Alness nehri yakınındaki Alness kasabasında kurulmuştur. 1960 yılına kadar aile tarafından işletilen damıtımevi, Dalmore’un en büyük müşterilerinden olan Whyte & Mackay tarafından satınalınmıştır. O yıllarda çoğunlukla harmanlarda yer bulan Dalmore ilk tek malt şişe olarak 12 yıllık ekspresyonu ile ortaya çıkmıştır. 12 yıllık ekspresyonu devamında 15, 18 ve 25 yıllık ekspresyonlar takip etmiş bu ekspresyonlara ek yaş belirtmeyen King Alexander III, ve Cigar Malt ekspresyonları ile kendine yer edinmişitir. Dalmore’dan bahsederken Richard Paterson’dan bahsetmemek olmaz. Baş damıtımcı Richard Paterson yaklaşık 50 yıldır Dalmore’un arkasındaki isim olarak harikalar yaratmaktadır desek abartmış olmayız. Fıçı iyileştirme ve seçme konusunda uzman olan Paterson gerçekten sınırları zorlayan ilerlemeler kat ederek Dalmore’un yıllar içinde ortaya çıkan kalitesindeki yerini ikonik bir şekilde sağlamaktadır.

Damıtımevinin beyaz Amerikan meşe fıçılarda olgunlaşma sürecini tamamlanmasının ardından W&J Graham’dan tedarik edilen Porto şarabı fıçılarında bitiş verilen ekspresyon, soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemi kullanılarak %46,5 alkol oranıyla şişelenmektedir. Dalmore Port Wood International Wine & Spirit Competition 2019’da ve International Spirits Challenge 2020’de altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, mentol, baharat, portakal kabuğu, zencefil, sütlü çikolata ve odunsu kokular.

Skor: 82

Damak

Mentol, koyu meyve, kuru meyve, çikolata, zencefil, toprak, kızarmış ekmek, portakal kabuğu ve tütün tatları.

Skor: 83

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru yemiş, tütün, koyu meyve, mentol ve portakal kabuğu aromaları.

Skor: 82

Genel

Dalmore Port Wood havalandıkça kendini daha net ifade eden burun ve damak profilleri ile keyifli bir deneyim sunuyor. Özellikle porta şarap fıçılarında verilen bitişin etkisi son derece keyifli anlar geçirmemizi sağlıyor.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et