Dalmore 18

Yazan: theviski
1548 görüntüleme
Viski: Dalmore 18
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Dalmore
Şişeleyici: Dalmore 18
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Dalmore damıtımevi 1839 yılında girişimci Alexander Matheson tarafından İskoçya’da Higland bölgesinde, suyunu tedarik ettiği Alness nehri yakınındaki Alness kasabasında kurulmuştur. 1960 yılına kadar aile tarafından işletilen damıtımevi, Dalmore’un en büyük müşterilerinden olan Whyte & Mackay tarafından satınalınmıştır. O yıllarda çoğunlukla harmanlarda yer bulan Dalmore ilk tek malt şişe olarak 12 yıllık ekspresyonu ile ortaya çıkmıştır. 12 yıllık ekspresyonu devamında 15, 18 ve 25 yıllık ekspresyonlar takip etmiş bu ekspresyonlara ek yaş belirtmeyen King Alexander III, ve Cigar Malt ekspresyonları ile kendine yer edinmişitir. Dalmore’dan bahsederken Richard Paterson’dan bahsetmemek olmaz. Baş damıtımcı Richard Paterson yaklaşık 50 yıldır Dalmore’un arkasındaki isim olarak harikalar yaratmaktadır desek abartmış olmayız. Fıçı iyileştirme ve seçme konusunda uzman olan Paterson gerçekten sınırları zorlayan ilerlemeler kat ederek Dalmore’un yıllar içinde ortaya çıkan kalitesindeki yerini ikonik bir şekilde sağlamaktadır.

Dalmore 18 ilk etapta kullanılmış Amerikan beyaz meşe burbon fıçılarında olgunlaştırıldıktan sonra 4 yıllık bir süreyi 30 yıllık Matusalem Oloroso şeri fıçılarında geçirerek olgunlaşmasını tamamlayan bir ekspresyon. Dalmore 18’in son 4 yılını geçirdiği şeri fıçılarGonzalez Byass’tan özel olarak seçilmektedir. 5 Adet uluslararası ödüle sahip olan Dalmore 18, bitter çikolata, narenciye, kahve ve tarçın aromalarını sunuyor.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, acı vişne, karamel, baharat, tarçın, muskat, portakal ve mentol kokuları.

Skor: 82

Damak

Acı vişne, baharat, koyu meyve, kakao, karanfil, mentol, çikolata, narenciye ve odunsu tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, baharat, kestane ve odunsu aromalar.

Skor: 82

Genel

Dalomore 18 havalanadıkça çeşitli karakterleri ortaya çıkaran, burun ve damak profillerine sahip bir ekspresyon. Burun ve damak profilleri havalandıktan sonra güzel bir yapıya bürünsede, uzun bir bitişe sahip olmaması biraz hayal kırıklığına sebep oluyor. Ekspresyondan aldığımız keyif yüksek olsada fiyat biraz düşündürüyor.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et