Bowmore 18

Yazan: theviski
1671 görüntüleme
Viski: Bowmore 18
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Bowmore
Şişeleyici: Bowmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Bowmore damıtımevi, Islay adasında 1779 yılında John P. Simson tarafından kurulan İskoçya’nın en eski damıtımevlerinden biridir. John P. Simson’dan sonra, damıtımevi Alman kökenli Mutter ailesine geçmiştir. Ailenin başı olan James Mutter Osmanlı İmparatorluğu, Portekiz ve Brazilya’nın Glasgow Konsolosluğu görevini yapmıştır. Damıtımevi birkaç kez el değiştirdikten sonra en son 1994 yılında bünyesindeki diğer markalar ile beraber Suntory tarafından satın alınmıştır.

Bowmore 18 kullanılmış burbon ve şeri fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin %43 alkol oranı ile şişelnmesi sonucu ortaya çıkan bir ekspresyon. International Wine & Spirit Competition 2018 Altın madalya ve San Francisco World Spirits Competition’da çift altın madalya kazanan Bowmore 18 aynı yaş ibaresi ile travel retail olarak satılan Deep & Complex isimli farklı bir versiyonu da mevcut.

Tadım Notları

Burun

Turba, deri, lastik, koyu meyve, ahşap, kuru yemiş ve odunsu kokular.

Skor: 86

Damak

İlk yudum damağı biraz kurutuyor. Koyu meyve, karamel, tatlı vişne, bal, turba, marmelat ve çiçeksi tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, acı vişne, kestane balı, turba ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 85

Genel

Bowmore 18 dengeli yapısı keyifli burun ve damak profilleri güzel bir tecrübe yaşatıyor. Tatlı Islay viskilerini sevenler için kesinlikle denenmesi gereken ekspresyon, Islay bölgesine farklı bir açıdan bakmamızı sağlamış oluyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et