Bowmore 18 Deep & Complex

Yazan: theviski
702 görüntüleme
Viski: Bowmore 18 Deep & Complex
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Bowmore
Şişeleyici: Bowmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Bowmore damıtımevi, Islay adasında 1779 yılında John P. Simson tarafından kurulan İskoçya’nın en eski damıtımevlerinden biridir. John P. Simson’dan sonra, damıtımevi Alman kökenli Mutter ailesine geçmiştir. Ailenin başı olan James Mutter Osmanlı İmparatorluğu, Portekiz ve Brazilya’nın Glasgow Konsolosluğu görevini yapmıştır. Damıtımevi birkaç kez el değiştirdikten sonra en son 1994 yılında bünyesindeki diğer markalar ile beraber Suntory tarafından satın alınmıştır.

Travel Retail olarak piyasaya sürülen Bowmore 18 Deep & Complex adındanda anlaşılacağı üzere zengin ve kompleks karakterlere sahip bir ekspresyon. Oloroso ve Pedro Ximenez şeri fıçılarında olgunalştırılan ekspresyon %43 alkol oranı ile şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, mesir macunu, pekmez, olgun şeftali, kuru meyve, is, narenciye, çam, baharat, vanilya, odunsu ve bitkisel kokular.

Skor: 89

Damak

Koyu meyve, baharat, mesir macunu, kuru meyve, is, çam, kahve, kuru yemiş, karamel ve akça ağaç şurubu tatları. Kompleks, kıvamlı ve yağlı bir yapı.

Skor: 91

Bitiş

Uzun bir bitiş. Karabiber, is, karamel, sütlü çikolata, kuru meyve ve kahve aromları.

Skor: 88

Genel

Bowmore 18 Deep & Complex denenmeyi hakeden çok özel bir ekspresyon. Burun, damak, bitiş profillerinin dengesi her yudumda artan tatlar ve dolgun yapısı ile çok keyifli bir deneyim sunuyor.

Skor: 89

Burun

Kuru meyve kokuları isten daha belirgin.Beklediğimden yumuşak bir burna sahip.Şeri etkisi ön planda.Kuru incir ve şeftali keyifle hissediliyor.

Skor: 83

Damak

Damak biraz kompleks ve yorucu.Belirgin isin ardında çam, sütlü çikolata ,kahve ve burunda aldığımız kuru meyve damakta da hissediliyor.

Skor: 82

Bitiş

Orta yumuşak tatlı bir bitiş.

Skor: 82

Genel

Travel Retail olarak çıkmış olan ekspresyon burun damak ve bitişte biraz birbirinden bağımsız hareket ediyorlar.Bitişi çok tatmin edici olmasa da şeri etkisinin isle uyumu güzel.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et