Bowmore 15

Yazan: theviski
1867 görüntüleme
Viski: Bowmore 15
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Bowomore
Şişeleyici: Bowmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Bowmore damıtımevi, Islay adasında 1779 yılında John P. Simson tarafından kurulan İskoçya’nın en eski damıtımevlerinden biridir. John P. Simson’dan sonra, damıtımevi Alman kökenli Mutter ailesine geçmiştir. Ailenin başı olan James Mutter Osmanlı İmparatorluğu, Portekiz ve Brazilya’nın Glasgow Konsolosluğu görevini yapmıştır. Damıtımevi birkaç kez el değiştirdikten sonra en son 1994 yılında bünyesindeki diğer markalar ile beraber Suntory tarafından satın alınmıştır.

Damıtımevinin çekirdek ürün grubunda yer alan Bowmore 15, olgunlaştırma sürecinin 12 yılını kullanılmış burbon fıçılarda geçirdikten sonra 3 yılda oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırılıp %43 alkol oranıyla şişelenmektedir. International Wine & Spirit Competition 2018 ve International Spirits Challenge 2017’de altın madalya sahibidir.

Tadım Notları

Burun

İs, koyu meyve, karamel, meyan, kuru meyve, siyah çikolata, deri, pekmez, baharat ve odunsu kokular.

Skor: 81

Damak

İs, bitter çikolata, koyu meyve, narenciye, kuru meyve, meyan, baharat, pekmez, deri, kuru yemiş ve odunsu tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Koyu meyve, baharat, deri, is, kuru meyve ve odunsu aromalar.

Skor: 85

Genel

Bowmore 15 kıvamlı yapısı ve dengeli profilleri ile denenmeyi hakediyor. İnsanların rafta 12 ve 18 yıllıkları ile yan yana gördüğünde genelde 12 yada 18 i tercih ettiklerini düşünürsek 15 e biraz haksızlık ediliyor diyebiliriz. Ancak Bowmore 12 ve 18’i yudumlarken keyif alıyorsanız Bowmore 15 size ikisindende birer parça sunacaktır.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et