BenRiach The Twelve

Yazan: theviski
2896 görüntüleme
Viski: BenRiach The Twelve
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: BenRiach
Şişeleyici: BenRiach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Damıtımevinin kurucusu olan girişimci John Duff, 1893 yılında açtığı ilk damıtımevi olan Longmorn’un kısa sürede büyük bir başarı yakalaması üzerine üretim kapasitesini arttırmak istemesinden dolayı 1897 yılında Longmorn No. 2 adıyla sonradan BenRiach olarak anılacak damıtımevini kurmuştur. Ancak açılmasının hemen ardından 1898 yılında patlak veren Pattison Krizinden etkilenen diğer pek çok damıtımevi gibi iflas edip kapanmak zorunda kalmıştır.

1965 yılına kadar kapalı kalan damıtımevi o yıl Glenlivet tarafından satın alınıp, bugünkü ismi olan BenRiach adını almıştır. Bu süreçte kendi şişelemelerini yapmayan damıtımevi sadece harman viskilere tedarik sağlamaktaydı. Yıl 1978’i gösterdiğinde tesis bir sonraki sahibi olacak Seagram Group’a satılmış ve yine sadece harman viskilere tedarik sağlamaya devam etmiştir. 1994’e geldiğimizde ise damıtımevi kendisine ait ilk şişelemesi olan BenRiach 10’u piyasaya sunmuştur. Fakat ürün pazarda ilgi görmemiş ve sonuç olarak 1998 yılında ikinci kez kapısına kilit vurulmuştur. 2001 yılında Seagram Group, Pernod Ricard tarafından satın alınınca damıtımevi de dolayısıyla Pernod Ricard bünyesine dahil olmuştur. Bu süreçte üretim yapmayan damıtımevi, 2004 yılında bağımsız bir konsorsiyum tarafından satın alınarak tekrar faal hale getirilmiş ve başarılı olmuştur. The BenRiach Distillery Company adıyla faaliyetlerini devam ettiren firma 2008 yılında Glendronach ve 2013 yılında ise Glenglassaugh damıtımevini bünyesine katmıştır. Son olarak 2016 yılında The BenRiach Distillery Company 281 milyon pound bedelle ABD menşeli Brown-Forman tarafından satın alınmıştır. Günümüzde başdamıtımcılığını Rachel Barrie’nin yaptığı damıtımevinde, aktif olarak çalışan dört imbikle yıllık 2 milyon litre üretim yapmaktadır.

BenRiach The Twelve ekspresyonunun ilk şişelemesi 2020 yılında yapılmıştır. 12 yıllık olgunlaştırma sürecini ex-bourbon, ex-sherry ve porto şarabı fıçılarda geçirmektedir ve üretiminde turbalanmış arpa kullanılmamamaktadır. Renklendirici karamel içermemeyen ve soğuk filtrasyon işlemi uygulanmayan ekspresyon %46 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, baharat, meyan, kiraz, malt, kuru meyve, nane, bal, kestane, karamel, acı vişne ve sütlü çikolata kokuları.

Skor: 88

Damak

Koyu meyve, baharat, kuru meyve, erik, malt, bitter çikolata, kestane balı, mesir macunu, meyan, karanfil ve odunsu tatlar.

Skor: 87

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Koyu meyve, baharat, meyan, kestane balı ve odunsu aromalar.

Skor: 91

Genel

BenRiach 12 havalandıkça zenginleşen ve farklılaşan bir ekspresyon. Kıvamlı ve yağlı yapısı içimden aldığınız hazzı kesinlikle arttırıyor. Yer yudumda ve nefeste çok farklı profillerle karşılaşmanız mümkün. Denemenizi tavsiye ederim, özellikle tatlı damak profillerinde hoşlanan viski severlere.

Skor: 89

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et