BenRiach Arumaticus Fumosus 12

Yazan: theviski
467 görüntüleme
Viski: BenRiach Arumaticus Fumosus 12
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: BenRiach
Şişeleyici: BenRiach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Damıtımevinin kurucusu olan girişimci John Duff, 1893 yılında açtığı ilk damıtımevi olan Longmorn’un kısa sürede büyük bir başarı yakalaması üzerine üretim kapasitesini arttırmak istemesinden dolayı 1897 yılında Longmorn No. 2 adıyla sonradan BenRiach olarak anılacak damıtımevini kurmuştur. Ancak açılmasının hemen ardından 1898 yılında patlak veren Pattison Krizinden etkilenen diğer pek çok damıtımevi gibi iflas edip kapanmak zorunda kalmıştır. 1965 yılına kadar kapalı kalan damıtımevi o yıl Glenlivet tarafından satın alınıp, bugünkü ismi olan BenRiach adını almıştır. Bu süreçte kendi şişelemelerini yapmayan damıtımevi sadece harman viskilere tedarik sağlamaktaydı. Yıl 1978’i gösterdiğinde tesis bir sonraki sahibi olacak Seagram Group’a satılmış ve yine sadece harman viskilere tedarik sağlamaya devam etmiştir. 1994’e geldiğimizde ise damıtımevi kendisine ait ilk şişelemesi olan BenRiach 10’u piyasaya sunmuştur. Fakat ürün pazarda ilgi görmemiş ve sonuç olarak 1998 yılında ikinci kez kapısına kilit vurulmuştur. 2001 yılında Seagram Group, Pernod Ricard tarafından satın alınınca damıtımevi de dolayısıyla Pernod Ricard bünyesine dahil olmuştur. Bu süreçte üretim yapmayan damıtımevi, 2004 yılında bağımsız bir konsorsiyum tarafından satın alınarak tekrar faal hale getirilmiş ve başarılı olmuştur. The BenRiach Distillery Company adıyla faaliyetlerini devam ettiren firma 2008 yılında Glendronach ve 2013 yılında ise Glenglassaugh damıtımevini bünyesine katmıştır. Son olarak 2016 yılında The BenRiach Distillery Company 281 milyon pound bedelle ABD menşeli Brown-Forman tarafından satın alınmıştır. Günümüzde başdamıtımcılığını Rachel Barrie’nin yaptığı damıtımevinde, aktif olarak çalışan dört imbikle yıllık 2 milyon litre üretim yapmaktadır.

Damıtımevinin 2007 yılının mayıs ayında piyasaya sunduğu bir espresyon olan Arumaticus Fumosus markanın yüksek turbalı 12 yıllık 3 şişeden oluşan serisinin Jamaika Dark Rum fıçılarda bitiş verilen ekspresyonu olarak soğuk filtrasyon uygulanmadan ancak renklendirme işlemine tabi tutularak %46 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Dengeli bir turba. Fındık kabuğu ve tatlı kuruyemiş. Bowmore 12, Talisker 10 ayarında bir turba seviyesi hissiyatı aldım.

Skor: 86

Damak

Burundan daha sert. Taze meyve (tropikal) ön planda.

Skor: 87

Bitiş

Ortayı aşan bir bitiş

Skor: 85

Genel

Dark rum fıçısı bitişli ve turbalı bir ekspresyon. Pedro Ximenez(PX) bitişli Benriach Heredotus fumosus ile kıyasladığımda onun PX’ten aldığı fıçı etkisini Rum fıçısı bitişli olan bu ekspresyondan alamadım. Turba etkisi fıçı etkisinin üzerine çıkmış.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et