BenRiach Smokey 10

Yazan: theviski
1955 görüntüleme
Viski: BenRiach Smokey 10
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: BenRiach
Şişeleyici: BenRiach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 10

Damıtımevinin kurucusu olan girişimci John Duff, 1893 yılında açtığı ilk damıtımevi olan Longmorn’un kısa sürede büyük bir başarı yakalaması üzerine üretim kapasitesini arttırmak istemesinden dolayı 1897 yılında Longmorn No. 2 adıyla sonradan BenRiach olarak anılacak damıtımevini kurmuştur. Ancak açılmasının hemen ardından 1898 yılında patlak veren Pattison Krizinden etkilenen diğer pek çok damıtımevi gibi iflas edip kapanmak zorunda kalmıştır.

1965 yılına kadar kapalı kalan damıtımevi o yıl Glenlivet tarafından satın alınıp, bugünkü ismi olan BenRiach adını almıştır. Bu süreçte kendi şişelemelerini yapmayan damıtımevi sadece harman viskilere tedarik sağlamaktaydı. Yıl 1978’i gösterdiğinde tesis bir sonraki sahibi olacak Seagram Group’a satılmış ve yine sadece harman viskilere tedarik sağlamaya devam etmiştir. 1994’e geldiğimizde ise damıtımevi kendisine ait ilk şişelemesi olan BenRiach 10’u piyasaya sunmuştur. Fakat ürün pazarda ilgi görmemiş ve sonuç olarak 1998 yılında ikinci kez kapısına kilit vurulmuştur. 2001 yılında Seagram Group, Pernod Ricard tarafından satın alınınca damıtımevi de dolayısıyla Pernod Ricard bünyesine dahil olmuştur. Bu süreçte üretim yapmayan damıtımevi, 2004 yılında bağımsız bir konsorsiyum tarafından satın alınarak tekrar faal hale getirilmiş ve başarılı olmuştur. The BenRiach Distillery Company adıyla faaliyetlerini devam ettiren firma 2008 yılında Glendronach ve 2013 yılında ise Glenglassaugh damıtımevini bünyesine katmıştır. Son olarak 2016 yılında The BenRiach Distillery Company 281 milyon pound bedelle ABD menşeli Brown-Forman tarafından satın alınmıştır. Günümüzde başdamıtımcılığını Rachel Barrie’nin yaptığı damıtımevinde, aktif olarak çalışan dört imbikle yıllık 2 milyon litre üretim yapmaktadır.

BenRiach Smokey 10 ekspresyonunun ilk şişelemesi 2020 yılında yapılmıştır. 10 yıllık olgunlaştırma sürecini ex-bourbon, Jamaika rom ve ilk dolum meşe fıçılarda geçirmektedir. Üretiminde PPM oranı belirtilmemekle birlikte yüksek miktarda turbalanmış arpa kullanılmaktadır. Renklendirici karamel içermemeyen ve soğuk filtrasyon işlemi uygulanmayan ekspresyon %46 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Yeşil elma, turba, narenciye, füme et, deri, kuru yemiş, baharat, çiçeksi, çimensi ve odunsu kokular.

Skor: 84

Damak

Narenciye, elma, vanilya, ananas, muz, kuru yemiş, kuru meyve, bal, baharat ve armut tatları.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, kuru yemiş ve is aromaları.

Skor: 85

Genel

BenRiach Smokey 10 Islay turbasından farklı turbaları kadehin ilerleyen yudumlarında farkettiren biraz yakıcı, biraz damak kurutan bir ekspresyon. Islay turbasından farklı bir etki deneyimlemek isteyenler için denenmesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et