BenRiach The Original 10

Yazan: theviski
2170 görüntüleme
Viski: BenRiach The Original 10
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: BenRiach
Şişeleyici: BenRiach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 10

Damıtımevinin kurucusu olan girişimci John Duff, 1893 yılında açtığı ilk damıtımevi olan Longmorn’un kısa sürede büyük bir başarı yakalaması üzerine üretim kapasitesini arttırmak istemesinden dolayı 1897 yılında Longmorn No. 2 adıyla sonradan BenRiach olarak anılacak damıtımevini kurmuştur. Ancak açılmasının hemen ardından 1898 yılında patlak veren Pattison Krizinden etkilenen diğer pek çok damıtımevi gibi iflas edip kapanmak zorunda kalmıştır.

1965 yılına kadar kapalı kalan damıtımevi o yıl Glenlivet tarafından satın alınıp, bugünkü ismi olan BenRiach adını almıştır. Bu süreçte kendi şişelemelerini yapmayan damıtımevi sadece harman viskilere tedarik sağlamaktaydı. Yıl 1978’i gösterdiğinde tesis bir sonraki sahibi olacak Seagram Group’a satılmış ve yine sadece harman viskilere tedarik sağlamaya devam etmiştir. 1994’e geldiğimizde ise damıtımevi kendisine ait ilk şişelemesi olan BenRiach 10’u piyasaya sunmuştur. Fakat ürün pazarda ilgi görmemiş ve sonuç olarak 1998 yılında ikinci kez kapısına kilit vurulmuştur. 2001 yılında Seagram Group, Pernod Ricard tarafından satın alınınca damıtımevi de dolayısıyla Pernod Ricard bünyesine dahil olmuştur. Bu süreçte üretim yapmayan damıtımevi, 2004 yılında bağımsız bir konsorsiyum tarafından satın alınarak tekrar faal hale getirilmiş ve başarılı olmuştur. The BenRiach Distillery Company adıyla faaliyetlerini devam ettiren firma 2008 yılında Glendronach ve 2013 yılında ise Glenglassaugh damıtımevini bünyesine katmıştır. Son olarak 2016 yılında The BenRiach Distillery Company 281 milyon pound bedelle ABD menşeli Brown-Forman tarafından satın alınmıştır. Günümüzde başdamıtımcılığını Rachel Barrie’nin yaptığı damıtımevinde, aktif olarak çalışan dört imbikle yıllık 2 milyon litre üretim yapmaktadır.

BenRiach Original 10 ekspresyonunun ilk şişelemesi 1994 yılında yapılmıştır. 10 yıllık olgunlaştırma sürecini ex-bourbon ve ex-sherry fıçılarda geçirmektedir. Üretiminde PPM oranı belirtilmemekle birlikte az miktarda turbalanmış arpa kullanılmaktadır. Renklendirici karamel içermemeyen ve soğuk filtrasyon işlemi uygulanmayan ekspresyon %43 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

İs, bal, baharat, karamel, vanilya, elma, armut, narenciye, muz ve çiçeksi kokular.

Skor: 77

Damak

Narenciye, elma, baharat, meyan, muz, vanilya, uzlu karamel, armut, badem, tarçın, bal ve çiçeksi tatlar.

Skor: 78

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, baharat, badem ve tuzlu karamel aromaları.

Skor: 78

Genel

BenRiach The Original 10, kadehe konulduktan sonra gerek burunda gerek damakta biraz yakıcı olsada havalandıktan sonra bu etki farkedilir şekilde azalıyor. Denenmeyi hakeden ekspresyon tatlı damak profillerinden hoşlanan viskiseverler ile güzel bir bağ kuracaktır.

Skor: 78

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et