Paul John Brilliance

Yazan: theviski
841 görüntüleme
Viski: Paul John Brilliance
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Paul John
Şişeleyici: Paul John
Köken: Hindistan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

John damıtımevi Paul P. John tarafından 1992 yılında Bangalore Karnataka’da kurulmuştur. Marka 1996 Dünya’nın en çok satan viskilerinden olan Original Choice’u piyasaya sürmüştür. 2007 yılında Big Banyan şaraplarının üretimine başlayan marka, 2008 yılında tek malt viski üretimine karar verip ilk şişelemesi olan Paul John Single Cask 161’i Ekim 2012 yılında Londra’da sunmuştur. Mayıs 2013 itibariyle ise Paul John’un imza viskileri olan, Brilliance, Edited ve Bold ekspresyonları piyasaya sunulmuştur. Marka ürettiği tek malt viskilerde genelde %8 olan mayşenin alkol oranını %5’in altında tutarak daha tatlı aromalar yakaladığını söylemektedir. Damıtımevinin yıllık üretim kapasitesi yıllık 720.000 litredir. Paul John Ekspresyonları ülkemizinde dahil olduğu 38 ve üzeri ülkeye satılmaktadır ve halihazırda 8 farklı ekspresyonun üretimine devam etmektedir.

Paul John Brilliance ilk olarak 2013 yılında piyasaya çıkıyor. Hindistan Himalayalarından gelen 6 katlı arpalarından imal ediliyor. Paul John Brilliance kullanılmış burbon fıçılarda 3 ila 5 yıl arası bir olgunlaştırma süresine sahip. %46 alkol oranıyla şişelen ekspresyonda soğuk filtrasyon işlemi uygulanmamakla beraber renklendirici karamel kullanılmıştır. Paul John Brillance Jim Murray Whisky Bible 2014 ve 2017 yıllarında Liquid Gold ödülü almıştır.

Tadım Notları

Burun

Olgun meyve, baharat, narenciye, yeşil elma, koyu meyve, kuru yemiş, bal, tereyağlı kurabiye, acı vişne, çiçeksi ve ilaçsı kokular.

Skor: 81

Damak

Karamel, baharat, sütlü çikolata, narenciye, portakal kabuğu, çavdar, mentol, krema ve odunsu tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, çavdar, mentol, portakal kabuğu.

Skor: 83

Genel

Paul John Brilliance geldiği ülkeye yakışan bir baharatlılık ve çavdar viskilerini andıran damak ve bitiş karakterleriyle farklı ve bir tek malt tecrübesi sunuyor. Hint visklerine giriş için güzel bir örnek olan ekspresyon denenmeyi hakediyor.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et