Paul John Bold

Yazan: theviski
1312 görüntüleme
Viski: Paul John Bold
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Paul John
Şişeleyici: Paul John
Köken: Hindistan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

John damıtımevi Paul P. John tarafından 1992 yılında Bangalore Karnataka’da kurulmuştur. Marka 1996 Dünya’nın en çok satan viskilerinden olan Original Choice’u piyasaya sürmüştür. 2007 yılında Big Banyan şaraplarının üretimine başlayan marka, 2008 yılında tek malt viski üretimine karar verip ilk şişelemesi olan Paul John Single Cask 161’i Ekim 2012 yılında Londra’da sunmuştur. Mayıs 2013 itibariyle ise Paul John’un imza viskileri olan, Brilliance, Edited ve Bold ekspresyonları piyasaya sunulmuştur. Marka ürettiği tek malt viskilerde genelde %8 olan mayşenin alkol oranını %5’in altında tutarak daha tatlı aromalar yakaladığını söylemektedir. Damıtımevinin yıllık üretim kapasitesi yıllık 720.000 litredir. Paul John Ekspresyonları ülkemizinde dahil olduğu 38 ve üzeri ülkeye satılmaktadır ve halihazırda 8 farklı ekspresyonun üretimine devam etmektedir.

Paul John Bold ilk olarak 2013 yılında piyasaya çıkıyor. Damıtımevinin isli ekspresyonlarından olan Bold Islay’dan gelen ve 25ppm oranına sahip olan arpalardan ve Hint arpalarından meydana geliyor. Paul John Bold olgunlaşma süresini tahminen ağırlıklı olarak kullanılmış burbon fıçılarda gerçekleştiriyor. %46 alkol oranıyla şişelen ekspresyonda soğuk filtrasyon işlemi uygulanmamakla beraber renklendirici karamel kullanılmıştır.

Tadım Notları

Burun

Turba, malt, yeşil elma, narenciye, baharat ve karamel kokuları.

Skor: 83

Damak

Bal, turba, kahve, tropik meyve, yeşil üzüm, narenciye ve esmer şeker tatları.

Skor: 87

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Turba, karabiber ve esmer şeker aromaları.

Skor: 86

Genel

Paul John Bold kadehe dökülürken içerdiği Islay turbalarını bize yansıtan devamında damakta ise ilk yudumla biraz kuruttuktan sonra turbalı Islay arpalarını çok hoş bir şekilde Hint arpalarıyla birleştiren bir ekspresyon. İsli viski severlerin denemesini tavsiye ederim.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et