Old Pulteney 21

Yazan: theviski
452 görüntüleme
Viski: Old Pulteney 21
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Old Pulteney
Şişeleyici: Old Pulteney
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 21

Old Pulteney damıtımevi 1826 yılında Pullteney kasabasında kurulmuştur. Damıtımevi İskoçya anakarasındaki en kuzeydeki damıtımevlerinden biri olmakla beraber kurulduğu yıllarda arpa tedariğini ve ürettiği viskilerin gönderimini deniz yoluyla yapıyordu. Damıtımevinin çalışanlarının bir çoğu aynı zamanda balıkıydı. 1930 yılında Amerikan alkol yasakları döneminde kapanan damıtımevi 1951 yılında tekrar üretime başlamıştır. Günümüzde Inver House Distillers bünyesinde faliyet gösteren damıtımevinin yıllık üretim kapasitesi 1 milyon litredir.

Old pulteney 21 kullanılmış burbon ve şeri fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin kombinasyonu olarak %46 alkol oranıyla şişelenmektedir. Old pulteney 21 Jim Murray’s Whisky Bible 2012’de dünyanın en iyi viskisi seçilmiştir. 2014 International Wine & Spirit Competition 2014’te gümüş madalya kazanan ekspresyon, aynı yıl yayınlanan Jim Murray’s Whisky Bible 2014’te ise Liquid Gold ödülünü almıştır.

Tadım Notları

Burun

Çok net kuru meyve (üzüm, incir) hatta karışık kuru meyve, orman meyveleri.

Skor: 94

Damak

Kuru meyve yine çok net. Krem karamel, cheese cake. Kör tadımda aynı yaşa eş değer bir Macallan ekspresyonu derdim.

Skor: 93

Bitiş

Baharatlı ve meyvemsi uzuna yakın bir bitiş.

Skor: 94

Genel

Her ne kadar ex-bourbon ve sherry ortaklığı olsa da tamamen sherry fıçıda olgunlaşmış gibi bir havası var. Hayatında hiç cheese cake yememiş birisinin en iyi ustanın elinden çıkmış bir cheese cake’i yerken aldığı haz gibi bir duygu bu ekspresyonu yudumlamak.

Skor: 94

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et