Old Pulteney 12

Yazan: theviski
1007 görüntüleme
Viski: Old Pulteney 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Old Pulteney
Şişeleyici: Old Pulteney
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Old Pulteney damıtımevi 1826 yılında Pullteney kasabasında kurulmuştur. Damıtımevi İskoçya anakarasındaki en kuzeydeki damıtımevlerinden biri olmakla beraber kurulduğu yıllarda arpa tedariğini ve ürettiği viskilerin gönderimini deniz yoluyla yapıyordu. Damıtımevinin çalışanlarının bir çoğu aynı zamanda balıkıydı. 1930 yılında Amerikan alkol yasakları döneminde kapanan damıtımevi 1951 yılında tekrar üretime başlamıştır. Günümüzde Inver House Distillers bünyesinde faliyet gösteren damıtımevinin yıllık üretim kapasitesi 1 milyon litredir.

2018 yılının ortalarında piyasaya sürülen Old Pulteney 12, olgunlaşma süresinin tamamını burbon fıçılarda geçirmektedir. International Spirits Challange 2019 ve 2020’de gümüş madalya kazanan ekspresyon %40 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Tuz, karamel, baharat, kırmızı elma ve çiçeksi tatlar kokular.

Skor: 81

Damak

Baharat, meyan, kuru yemiş, tuz, elma, kuru meyve, vanilya, koyu meyve ve odunsu tatlar.

Skor: 83

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru meyve, karamel, baharat, marzipan ve odunsu aromlar.

Skor: 81

Genel

Old Pulteney 12 sahip olduğu profilleri net bir şeklde aktaran keyifli içime sahip ve havalandıkça karakterini daha net ifade eden bir ekspresyon olarak denenmeyi hakediyor.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et