Octomore Masterclass 8.2

Yazan: theviski
712 görüntüleme
Viski: Octomore Masterclass 8.2
Alkol Oranı: %58,4
Damıtım Evi: Bruichladdich
Şişeleyici: Bruichladdich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 8

Octomore Bruichladdich damıtımevinin yüksek turba oranı ile çıkarttığı viski serisi için yarattığı marka olarak ilke kez 2002 yılında damıtılıyor ve ilk damıtılan parti 80.5 ppm oranında turba içeriyor.258 ppm’e kadar ulaşan turba seviyelerine sahip olan seri genellikle 5 yıllık bir olgunlaşma süresine sahip. İlk şişelemeleri 2008 yılında piyasaya sürülen seri ilk etap ta sadce 6000 adet şişelenmitir. Octomore adı Octomore çiftliğinden geliyor. Islay adasındaki Port Charlotte köyü yakınlarında, Bruichladdich damıtımevi yakınlarında bulunan çiflikten alıyor. 1816 – 1852 yılları arasında ürettikleri arpayı daha değerli hale getirmek için, lisanslı olarak viski üretmeye başlayan aile başlarına gelen çeşitli trajik olayların ardından damıtım evini kapatmak zorunda kalıyor. Tüm ekspresyonları fıçı gücünde şişelen serinin fıçı konusundaki hassasiyetini ise Bordeaux chateau ve Petrus gibi dünyaca ünlü markaların fıçılarını bazı şişelemelerinde kullandığından anlayabiliriz.

Octomore 8.2 ilk etapta Travel Reetail olarak piyasaya çıkan bir ekspresyon. İlk 6 yılını Fransız Mourvedre (kırmızı şarap) fıçısı, Tatlı Avusturrya şarap fıçısı, ve Fransız Sauterness (beyaz şarap) fıçılarından birinde geçiriyor. 167 ppm Turba oranına sahip olan ekspresyon, %58,4 alkol oranı ile soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemi yapılmadan şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Yoğun turba, karamel, koyu meyve, baharat, iyot, şekerli tatlar, kuru meyve, kuru yemiş, muskat, vanilya, tarçın ve marzipan kokuları.

Skor: 90

Damak

Turba, iyot, koyu meyve, vişne, kuru meyve, baharat, marzipan, tarçın, vişne, karamel ve odunsu tatlar. Dengeli ve kıvamlı bir yapı.

Skor: 96

Bitiş

Uzun bir bitiş. Turba, marzipan, tarçın, koyu meyve, vişne, karamel ve odunsu aromlar.

Skor: 90

Genel

Octomore 08.2 içimi oldukça keyifli, turbanlanmış arpadaki fenol seviyesinin 167 ppm olduğu ( turbalanmış malt kullanan standart ekspresyonlarda yaklaşık 12 ila 20 ppm arasında fenol bulunur.) sizleri turbaya boğan ama turbanın yanında tatlı notalarıda çok hoş bir şekilde sunan bir ekspresyon. İsli viski severlerin mutlaka denemesi gerekn Octomore 08.2 travel retail bir ürün.

Skor: 92

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et