Octomore Masterclass 8.1

Yazan: theviski
1632 görüntüleme
Viski: Octomore Masterclass 8.1
Alkol Oranı: %59,9
Damıtım Evi: Bruichladdich
Şişeleyici: Bruichladdich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 8

Octomore Bruichladdich damıtımevinin yüksek turba oranı ile çıkarttığı viski serisi için yarattığı marka olarak ilke kez 2002 yılında damıtılıyor ve ilk damıtılan parti 80.5 ppm oranında turba içeriyor.258 ppm’e kadar ulaşan turba seviyelerine sahip olan seri genellikle 5 yıllık bir olgunlaşma süresine sahip. İlk şişelemeleri 2008 yılında piyasaya sürülen seri ilk etap ta sadce 6000 adet şişelenmitir. Octomore adı Octomore çiftliğinden geliyor. Islay adasındaki Port Charlotte köyü yakınlarında, Bruichladdich damıtımevi yakınlarında bulunan çiflikten alıyor. 1816 – 1852 yılları arasında ürettikleri arpayı daha değerli hale getirmek için, lisanslı olarak viski üretmeye başlayan aile başlarına gelen çeşitli trajik olayların ardından damıtım evini kapatmak zorunda kalıyor. Tüm ekspresyonları fıçı gücünde şişelen serinin fıçı konusundaki hassasiyetini ise Bordeaux chateau ve Petrus gibi dünyaca ünlü markaların fıçılarını bazı şişelemelerinde kullandığından anlayabiliriz.

Octomore 8.1 2007 yılında hasadı yapılan %100 İskoç arpalarının 2008 yılında damıtılması ile ortaya çıkan ve 167ppm turba oranına sahip bir şekilde , Buffalo Trace, Clermont Springs, Four Roses, Heaven Hill ve Jack Daniel’s fıçılarında olgunlaştırılmasının ardından %59,3 allok oranı ile soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemi yapılmadan şişelenen bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Turba, koyu meyve, deri, kuru yemiş, malt ve baharat kokuları.

Skor: 85

Damak

Turba, deri, koyu meyve, kuru yemiş, tentürdiyot, narenciye, tereyağ, acı vişne ve koyu meyve aromaları.

Skor: 85

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Turba, deri, koyu meyve, kuru yemiş ve baharat aromaları.

Skor: 87

Genel

Octomore 8.1 İsli viski severlerin severek yudumlayacağı bir ekspresyon. Damak, burun, bitiş turba, turba, turba ve bunların yanına eklenen koyu meyve notaları çok güzel bir deneyim sunuyor. Merak eden viskiseverler Octomore 8.1 ekspresyonuna ülkemizde ulaşabilirler.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et