Bruichladdich The Classic Laddie

Yazan: theviski
1277 görüntüleme
Viski: Bruichladdich The Classic Laddie
Alkol Oranı: %50
Damıtım Evi: Bruichladdich
Şişeleyici: Bruichladdich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Bruichladdich damıtımevi 1881 yılında Robert Harvey ve iki erkek kardeşi tarafından kurulmuştur. Bir çok kez el değiştiren damıtımevi 1993 yılında Whyte & Mackay bünyesine katıldıktan iki yıl sonra kapatılmıştır. 2000 yılında ise bağımsız şişeleyici Murray McDavid tarafından 6 milyon pound bedelle satın alınan damıtımevi aynı yıl tekrar açılmakla birlikte yatırımlarını büyütmüş ve 2006’da Port Charlotte ardından 2008 yılında Octomore markalarını ortaya çıkarmıştır. Bu atılımların ardından 2012 yılında Fransız alkollü içki devi Remy – Cointreau tarafından 58 milyon pound bedelle satın alınmıştır. Günümüzde faaliyetlerini hala Remy – Cointreau bünyesinde gerçekleştirmektedir. Üç ayrı viski markasına sahip olan Bruichladdich damıtımevi, kendi adıyla turbasız, Port Charlotte markasıyla orta turbalı ve son olarak Octomore markasıyla yüksek turbalı viski üretimi yapmaktadır. Damıtımevi viski üretimi haricinde The Botanist markasıyla cin üretimi de yapmaktadır.

İlk kez 2012 yılında piyasaya sunulan ekspresyon dönemin başdamıtımcısı Jim McEwan tarafından yaratılmıştır. Damıtımevinin baz ekspresyonu olan Laddie Ten’in yerini almış ve yeni baz ekspresyonu olmuştur. Yaş belirtmeyen ekspresyon, markanın 8 yıllık Laddie Eight ekspresyonu olduğunu bildiğimizden dolayı 8 yıldan genç bir viski olduğundan emin olabiliriz. 8 yıldan az olan olgunlaştırma sürecinin tamamını Amerikan meşe fıçılarında geçirmektedir. %100 İskoç arpasından damıtılmıştır. Bunun haricinde Islay viskilerinin imzası niteliğinde olan turba kullanılmamıştır. %50 alkol oranına sahip olan The Classic Laddie, soğuk filtrasyon uygulanmadan ve renklendirici karamel kullanılmadan şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Malt, narenciye, vanilya, şeftali, bal, erik, tuz ve ceviz kokuları.

Skor: 81

Damak

Tuz, şeftali, bal, malt, kuru yemiş, tereyağlı kurabiye ve kuru üzüm tatları.

Skor: 86

Bitiş

Orta- Uzun bir bitiş. Karabiber, tuz, kuru yemiş aromaları.

Skor: 84

Genel

Bruichladdich The Classic Laddie alkol oranına göre yumuşak içimli turbasız bir Islay viskisi oalrak burun damak ve bitiş profillerinde keyifli tecrübeler yaşatan güzel bir ekspresyon. Malt karakterleriyle meyvemsi karakterler çok hoş bir ahenge sahip ve zarif bir tuz dokunuşu ile daha güzel şekilde aktarıyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et