Grant’s Family Reserve Triple Wood

Yazan: theviski
9780 görüntüleme
Viski: Grant’s Family Reserve Triple Wood
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Grant’s
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

William Grant 1839 yılında Dufftown yakınlarında Banffshire köyünde dünyaya geliyor. 1863 yılında ayakkabı tamirciliği mesleğini bırakıp bir kireç taşı şirketinde defterdar olarak çalışmaya başlıyor ancak üç sene sonra şirketteki ortaklar arasında yaşayanan sorunlar William Grant’ı tekrardan iş aramaya sürüklüyor ve 1866 yılında Mortlach damıtımevinde defterdar olarak işe başlıyor ve damıtımevininn çeşitli kademelerinde 20 yıl boyunca çalışma fırsatı buluyor. William Grant’ın kendi damıtımevini kurma hayali ise 1865 yılında Cardow (Carhu) damıtımevinin distile sistemlerini satışa çıkartacağını duyması, sıkı bir pazarlıkla 119£ a bu satınalma işlemini gerçekleştirmesiyle başlıyor. Aldığı iyi eğitim ve lokal damıtımevinde geçirdiği 20 yıl sonunda 1887 yılında William Grant & Sons Firmasını Dufftown’da kuruluyor. Glenfiddich damıtımevini 7 oğlu ve 2 kızıyla beraber yaklaşık 1 senede inşa ediyor. Damıtımevinde kullanılan taşların çoğu fiddich nehrinden temin ediliyor. Damıtımevinin toplam kurulum maliyeti yaklaşık 800£ tutuyor. 1887 yılı Noel’inde imbiklerden ilk damlalar geçmeye başlıyor. William Grant iyi iş gücüne sahip bir girişimci olarak oğul, George Grant’ı Maltman, Charlie Grant’ı fıçılardan sorumlu, Alec Grant damıtımcı ve en genç Meta ise aile bireylerine yemek getiriyordu. Glenfiddich viskilerinin yakaladığı başarının ardından 1892 yılında ikinci damıtımevi olan The Balvenie’yi kuruluyor. 1898 yılında ilk harman viskilerini satmaya başlayan aile ilk çıkarttıkları harmanlara Procurable, Hare and Hounds, Liqueur, and even Grant’s Shannon, an Irish-style blended whiskey gibi farklı isimler vererek piyasaya sunuyor ve en son Grant’s Stand Fast olarak yoluna devam ediyor. Halihazırda aile şirketi olarak olarak çalışmaya devam eden en büyük viski üreticisi firma olan William Grant & Sons bünyesinde The Balvenie, Tullamore DEW, Grants, Glenfiddich, Sailor Jerry, Drambuie, Monkey Shoulder ve Hendrick’s Gin gibi markaları barındırıyor.

Grant’s Family Reserve, William Grant tarafından ilk kez 1898 yılında yaratılmış bir harmandır. Bu harmanın içeriğinde; aileye ait damıtımevlerinden gelen malt viskiler ve yine aileye ait Girvan damıtımevinden gelen tahıl viskilerinin yer aldığı bilinmektedir. Çoğunlukla %40 alkol oranı ile şişelenen ekspresyonun travel retail versiyonu ise %43 alkol oranı ile şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Karamel, meşe, elma, bal, limon ve eser miktarda is kokuları.

Skor: 74

Damak

Vanilya, bal, kuru meyve ve koyu meyve.

Skor: 75

Bitiş

Kısa bir bitiş. Vanilya, koyu meyve ve baharat aromaları.

Skor: 69

Genel

Grant’s Family Reserve tam anlamıyla bir fiyat performans viskisi diyebiliriz. Kolay bulunabilmesi, yumuşak ve dengeli içimi kendisine ciddi artılar kazandırıyor. Dutty freelerde litrelik olan şişelerin alkol oranı %43 olarak karşımıza çıkıyor.

Skor: 73

Burun

Glenfiddich karakteri hissediliyor, yeşil elma ve bal kokuları hakim daha geri planda tahıl, vanilya ve çok hafif is.

Skor: 71

Damak

Giriş seviyesi bir harman için yeterli derecede lezzetli ve gövdeli. Vanilya, meşe, tarçın, tereyağı.

Skor: 75

Bitiş

Orta-kısa uzunlukta biraz damak kurutan tatlı bir bitişi var.

Skor: 66

Genel

Günümüzde hala bir aile firması olarak işletilen William Grant & Sons temel ekspresyonuyla fiyatına orantılı olarak sunduğu lezzetiyle beklentilerimi fazlasıyla karşılıyor.

Skor: 71

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et