Grant’s 8 Sherry Cask Finish

Yazan: theviski
697 görüntüleme
Viski: Grant’s 8 Sherry Cask Finish
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Willam Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 8

William Grant 1839 yılında Dufftown yakınlarında Banffshire köyünde dünyaya geliyor. 1863 yılında ayakkabı tamirciliği mesleğini bırakıp bir kireç taşı şirketinde defterdar olarak çalışmaya başlıyor ancak üç sene sonra şirketteki ortaklar arasında yaşayanan sorunlar William Grant’ı tekrardan iş aramaya sürüklüyor ve 1866 yılında Mortlach damıtımevinde defterdar olarak işe başlıyor ve damıtımevininn çeşitli kademelerinde 20 yıl boyunca çalışma fırsatı buluyor. William Grant’ın kendi damıtımevini kurma hayali ise 1885 yılında Cardow (Carhu) damıtımevinin distile sistemlerini satışa çıkartacağını duyması, sıkı bir pazarlıkla 119£ a bu satınalma işlemini gerçekleştirmesiyle başlıyor. Aldığı iyi eğitim ve lokal damıtımevinde geçirdiği 20 yıl sonunda 1887 yılında William Grant & Sons Firmasını Dufftown’da kuruluyor. Glenfiddich damıtımevini 7 oğlu ve 2 kızıyla beraber yaklaşık 1 senede inşa ediyor. Damıtımevinde kullanılan taşların çoğu fiddich nehrinden temin ediliyor. Damıtımevinin toplam kurulum maliyeti yaklaşık 800£ tutuyor. 1887 yılı Noel’inde imbiklerden ilk damlalar geçmeye başlıyor. William Grant iyi iş gücüne sahip bir girişimci olarak oğul, George Grant’ı Maltman, Charlie Grant’ı fıçılardan sorumlu, Alec Grant damıtımcı ve en genç Meta ise aile bireylerine yemek getiriyordu. Glenfiddich viskilerinin yakaladığı başarının ardından 1892 yılında ikinci damıtımevi olan The Balvenie’yi kuruluyor. 1898 yılında ilk harman viskilerini satmaya başlayan aile ilk çıkarttıkları harmanlara Procurable, Hare and Hounds, Liqueur, and even Grant’s Shannon, an Irish-style blended whiskey gibi farklı isimler vererek piyasaya sunuyor ve en son Grant’s Stand Fast olarak yoluna devam ediyor. Halihazırda aile şirketi olarak olarak çalışmaya devam eden en büyük viski üreticisi firma olan William Grant & Sons bünyesinde The Balvenie, Tullamore DEW, Grants, Glenfiddich, Sailor Jerry, Drambuie, Monkey Shoulder ve Hendrick’s Gin gibi markaları barındırıyor.

Grant’s 8 Sherry Cask Edition 8 yıl meşe fıçılarda yıllanmasının ardından, Oloroso şeri fıçılarında bitiş verilmiştir. %40 alkol oranı ile ilk olarak 2012 yılında şişelen bir ekspresyondur. Grant’s 8 Sherry Cask Edition, International Wine & Spirit Competition 2013, 2014 ve 2017 yıllarında harman viski dalında gümüş madalya ödüllerini kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Yeşil elma, limon, baharat, narenciye, kuru üzüm, kuru yemiş, koyu meyve, vanilya ve çiçeksi kokular.

Skor: 79

Damak

Baharat, koyu meyve, narenciye, kuru meyve, malt, yeşil üzüm, şarabi ve odunsu tatlar.

Skor: 80

Bitiş

Kısa – Orta bir bitiş. Baharat, karamel, kuru meyve ve odunsu aromalar.

Skor: 75

Genel

Grant’s 8 Sherry Cask Finish burundaki güzel profilleri damağada yansıttıktan sonra bitişte biraz sönük kalsada keyifli bir deneyim sunuyor. Ülkemizde satışı bulunmayan bir ekspresyon olan Grant’s 8 Sherry Cask Finish denenmeyi hakediyor.

Skor: 78

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et