Grant’s 12

Yazan: theviski
2104 görüntüleme
Viski: Grant’s 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 12

William Grant 1839 yılında Dufftown yakınlarında Banffshire köyünde dünyaya geliyor. 1863 yılında ayakkabı tamirciliği mesleğini bırakıp bir kireç taşı şirketinde defterdar olarak çalışmaya başlıyor ancak üç sene sonra şirketteki ortaklar arasında yaşayanan sorunlar William Grant’ı tekrardan iş aramaya sürüklüyor ve 1866 yılında Mortlach damıtımevinde defterdar olarak işe başlıyor ve damıtımevininn çeşitli kademelerinde 20 yıl boyunca çalışma fırsatı buluyor. William Grant’ın kendi damıtımevini kurma hayali ise 1885 yılında Cardow (Carhu) damıtımevinin distile sistemlerini satışa çıkartacağını duyması, sıkı bir pazarlıkla 119£ a bu satınalma işlemini gerçekleştirmesiyle başlıyor. Aldığı iyi eğitim ve lokal damıtımevinde geçirdiği 20 yıl sonunda 1887 yılında William Grant & Sons Firmasını Dufftown’da kuruluyor. Glenfiddich damıtımevini 7 oğlu ve 2 kızıyla beraber yaklaşık 1 senede inşa ediyor. Damıtımevinde kullanılan taşların çoğu fiddich nehrinden temin ediliyor. Damıtımevinin toplam kurulum maliyeti yaklaşık 800£ tutuyor. 1887 yılı Noel’inde imbiklerden ilk damlalar geçmeye başlıyor. William Grant iyi iş gücüne sahip bir girişimci olarak oğul, George Grant’ı Maltman, Charlie Grant’ı fıçılardan sorumlu, Alec Grant damıtımcı ve en genç Meta ise aile bireylerine yemek getiriyordu. Glenfiddich viskilerinin yakaladığı başarının ardından 1892 yılında ikinci damıtımevi olan The Balvenie’yi kuruluyor. 1898 yılında ilk harman viskilerini satmaya başlayan aile ilk çıkarttıkları harmanlara Procurable, Hare and Hounds, Liqueur, and even Grant’s Shannon, an Irish-style blended whiskey gibi farklı isimler vererek piyasaya sunuyor ve en son Grant’s Stand Fast olarak yoluna devam ediyor. Halihazırda aile şirketi olarak olarak çalışmaya devam eden en büyük viski üreticisi firma olan William Grant & Sons bünyesinde The Balvenie, Tullamore DEW, Grants, Glenfiddich, Sailor Jerry, Drambuie, Monkey Shoulder ve Hendrick’s Gin gibi markaları barındırıyor.

Grant’s 12 ekspresyonu markanın orta sınıf ekspresyonlarından olsada genellikle bulunması pek kolay olan bir ekspresyon değil. 12 yıl boyunca meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra, 6 ay boyunca ilk dolum Amerikan meşe fıçılarda bitiş verilerek %40 alkol oranıyla şişeleniyor. Grant’s 12, 2017 ve 2019 yıllarında International Wine & Spirit Competition’da Deluxe Harman kategorisinde Gold Outstanding ödüllerine sahip.

Tadım Notları

Burun

Aseton, karamel, tropik meyve, kuru meyve ve fındık kokuları.

Skor: 80

Damak

Karamel, koyu meyve, baharat, tropik meyve ve odunsu tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Kuru meyve, karamel ve baharat aromaları.

Skor: 76

Genel

Grant’s 12 kadehinize ilk koyduğunuz anda başka bir viski, yaklaşık 15 20 dakika uzun bir havalandırma süresinin ardından başaka bir viski. 12 yıllık bir harman viski için oldukça uzun bir havalandırma süresi ne kadar olumludur bilemem ama benim değerlendirmem havalandırma süresinden sonrası içindir.

Skor: 79

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et