Grant’s Ale Cask Finish

Yazan: theviski
543 görüntüleme
Viski: Grant’s Ale Cask Finish
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

William Grant 1839 yılında Dufftown yakınlarında Banffshire köyünde dünyaya geliyor. 1863 yılında ayakkabı tamirciliği mesleğini bırakıp bir kireç taşı şirketinde defterdar olarak çalışmaya başlıyor ancak üç sene sonra şirketteki ortaklar arasında yaşayanan sorunlar William Grant’ı tekrardan iş aramaya sürüklüyor ve 1866 yılında Mortlach damıtımevinde defterdar olarak işe başlıyor ve damıtımevininn çeşitli kademelerinde 20 yıl boyunca çalışma fırsatı buluyor. William Grant’ın kendi damıtımevini kurma hayali ise 1885 yılında Cardow (Carhu) damıtımevinin distile sistemlerini satışa çıkartacağını duyması, sıkı bir pazarlıkla 119£ a bu satınalma işlemini gerçekleştirmesiyle başlıyor. Aldığı iyi eğitim ve lokal damıtımevinde geçirdiği 20 yıl sonunda 1887 yılında William Grant & Sons Firmasını Dufftown’da kuruluyor. Glenfiddich damıtımevini 7 oğlu ve 2 kızıyla beraber yaklaşık 1 senede inşa ediyor. Damıtımevinde kullanılan taşların çoğu fiddich nehrinden temin ediliyor. Damıtımevinin toplam kurulum maliyeti yaklaşık 800£ tutuyor. 1887 yılı Noel’inde imbiklerden ilk damlalar geçmeye başlıyor. William Grant iyi iş gücüne sahip bir girişimci olarak oğul, George Grant’ı Maltman, Charlie Grant’ı fıçılardan sorumlu, Alec Grant damıtımcı ve en genç Meta ise aile bireylerine yemek getiriyordu. Glenfiddich viskilerinin yakaladığı başarının ardından 1892 yılında ikinci damıtımevi olan The Balvenie’yi kuruluyor. 1898 yılında ilk harman viskilerini satmaya başlayan aile ilk çıkarttıkları harmanlara Procurable, Hare and Hounds, Liqueur, and even Grant’s Shannon, an Irish-style blended whiskey gibi farklı isimler vererek piyasaya sunuyor ve en son Grant’s Stand Fast olarak yoluna devam ediyor. Halihazırda aile şirketi olarak olarak çalışmaya devam eden en büyük viski üreticisi firma olan William Grant & Sons bünyesinde The Balvenie, Tullamore DEW, Grants, Glenfiddich, Sailor Jerry, Drambuie, Monkey Shoulder ve Hendrick’s Gin gibi markaları barındırıyor.

Grant’s Ale Cask Finish bira fıçısında bitiş verilen ilk viskidir. Başharmancı Brian Kinsman’nin Grant’s harman ekibi ile ufak bir İskoç bira şirketi ile beraber çalışması sonucu ortaya çıkan ekspresyon 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. %40 alkol oranı ile şişelenen Grant’s Ale Cask Finish, içinde Ale bira olgunlaştırılmış fıçılarda 30 gün bitiş verilmesi sonucu malt baskın, kremamsı ve çiçeksi karakterleri daha baskın bir şekilde sunuyor. Grant’s Ale Cask Finish 2013, 2014, 2017, 2019 yıllarında harman viski kategorisinde International Wine & Spirit Competition’da Gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Şerbetçi otu, krema, kırmızı elma, bal, limon, tahıl, meşe ve çiçeksi kokular.

Skor: 81

Damak

Krema, narenciye, şerbetçi otu, kırmızı elma, bal, şeftali ve akçaağaç şurubu tatları.

Skor: 81

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Limon, şerbetçi otu, karamel ve tatlı malt aromları.

Skor: 75

Genel

Grant’s Ale Cask Finish, keyifli içim sunan burunda ve damakta sahip olduğu profilleriini keşke bitişte de sürdürebilseymiş dedirte bir ekspresyon. Ülkemizde satışı bulunmayan bu ekspresyon ülkemize gelmesi durumunda bira fıçısında bitiş seven viskiseverler taradından memnuniyetle tüketilecektri.

Skor: 79

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et