Glenfarclas 25

Yazan: theviski
550 görüntüleme
Viski: Glenfarclas 25
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenfarclas
Şişeleyici: Glenfarclas
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 25

1791 yılında kurulan ancak 1863 yılında resmi olarak faaliyetlerine başlayan Glenfarclas, 1865 yılında John Grant tarafından satın alındığından bu yana aile tarafından işletilen, bağımsız bir damıtımevi hüviyetindedir. Kelime anlamı Keltçe’de “Yeşil Çimen Vadisi” olan Glenfarclas, Speyside bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin en büyük imbiklerine sahip damıtımevinin dördü aktif altı adet imbiği bulunmaktadır. Damıtımevi, yıllık 3,5 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Glenfarclas’ın aile şirketi olması sebebiyle çok fazla pazarlama ve reklam harcaması yapmaması, bütün ekspresyonlarını aynı türde şişelerde sunması, kaliteli viskiye nispeten makul fiyatlarla ulaşmamıza imkan vermektedir.

Glenfarclas 25 olgunlaşma süresinin tamamını oloroso şeri fıçılarda geçirmesinin ardından %43 alkol oranıyla şişelenen bir ekspresyon olarak, International Wine & Spirit Competition 2014’te gümüş, International Spirits Challenge 2019’da ise altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Mentol, krem brüle, narenciye, baharat, tropik meyve, marzipan, şeri, tereyağ, kurabiye, koyu meyve, bitkisel ve odunsu kokular.

Skor: 87

Damak

Tereyağlı kurabiye, krem brüle, baharat, koyu meyve, malt, fındık, narenciye, zencefil ve odunsu tatlar.

Skor: 86

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Tereyağ, sütlü çikolata, baharat, kuru meyve ve odunsu aromalar.

Skor: 86

Genel

Glenfarclas 25 fıçıda geçirdiği uzun süreye istinaden kadehe döküldükten sonra bizden de biraz havalanmak için zaman istiyor ancak bu geçen birkaç dakikanın ardından iştah açan burun profilleri ile bizi karşılıyor. Görüldüğü yerde denenmeyi hakeden ekspresyon oldukça yumuşak ve keyifli bir içim deneyimi sunuyor.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et