Glenfarclas 105

Yazan: theviski
576 görüntüleme
Viski: Glenfarclas 105
Alkol Oranı: %60
Damıtım Evi: Glenfarclas
Şişeleyici: Glenfarclas
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

1791 yılında kurulan ancak 1863 yılında resmi olarak faaliyetlerine başlayan Glenfarclas, 1865 yılında John Grant tarafından satın alındığından bu yana aile tarafından işletilen, bağımsız bir damıtımevi hüviyetindedir. Kelime anlamı Keltçe’de “Yeşil Çimen Vadisi” olan Glenfarclas, Speyside bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin en büyük imbiklerine sahip damıtımevinin dördü aktif altı adet imbiği bulunmaktadır. Damıtımevi, yıllık 3,5 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Glenfarclas’ın aile şirketi olması sebebiyle çok fazla pazarlama ve reklam harcaması yapmaması, bütün ekspresyonlarını aynı türde şişelerde sunması, kaliteli viskiye nispeten makul fiyatlarla ulaşmamıza imkan vermektedir.

Damıtımevinin 1968 yılında Dünya’da piyasaya sürülen ilk fıçı gücünde tek malt viski olarak piyasaya sürdüğü ekspresyon adının Britanya ölçümünde %60 alkol sevisyesine denk gelen 105’ten almaktadır. Yaş belirtmeyen ekspresyonunun olgunlaşma süresinin 8 ila 10 yıl arasında olduğu düşünülmektedir. Glenfarclas 105 kullanılmış burbon ve şeri fıçılardan gelen viskilerin kombinasyonu olarak fıçı gücünde şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Kestane balı, karamel, kuru incir, orman meyveleri, kabuklu ve tuzlu fındık. Burun ekşimsi bir tatlılık vaad ediyor.

Skor: 87

Damak

Çok tatlı olmayan kuru üzüm, sherry etkisi çok net alınıyor (özellikle bir kaç damla su ile). Burunda vaad edilen ekşimsilik damakta yok.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş.

Skor: 84

Genel

Bir damıtımevinin ilk defa fıçı gücünde şişelediği bir ekspresyon olmasının bilinç altıma işlediği bir etki var mı bilmiyorum ama fıçı gücünde bir viski nasıl olur diye merak eden birisine rahatlıkla örnek olarak gösterilecek bir profile sahip. Bu alkol oranına rağmen içimi hayli keyifli, su ile açıldığında ayrı bir keyifle yudumlanabilecek bir ekspresyon.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et