Glenfarclas 15

Yazan: theviski
3008 görüntüleme
Viski: Glenfarclas 15
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenfarclas
Şişeleyici: Glenfarclas 15
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

1791 yılında kurulan ancak 1863 yılında resmi olarak faaliyetlerine başlayan Glenfarclas, 1865 yılında John Grant tarafından satın alındığından bu yana aile tarafından işletilen, bağımsız bir damıtımevi hüviyetindedir. Kelime anlamı Keltçe’de “Yeşil Çimen Vadisi” olan Glenfarclas, Speyside bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin en büyük imbiklerine sahip damıtımevinin dördü aktif altı adet imbiği bulunmaktadır. Damıtımevi, yıllık 3,5 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Glenfarclas’ın aile şirketi olması sebebiyle çok fazla pazarlama ve reklam harcaması yapmaması, bütün ekspresyonlarını aynı türde şişelerde sunması, kaliteli viskiye nispeten makul fiyatlarla ulaşmamıza imkan vermektedir.

Glenfarclas 15 damıtımevinin çekirdek ürün yelpazesinde yer alan ve Avrupa meşe, oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırılan bir ekspresyon olarak %46 alkol oranı ile şişeleniyor. International Wine & Spirit Competition 2014’te Gümüş madalya alan ekspresyon Jim Murray’in 2007 Whisky Bible kitabında 95/100 puan alarak en yüksek puanlardan birini alan ekspresyonlar arasında yerini alıyor.

Tadım Notları

Burun

Baharat, karamel, vanilya, erik, elma, yeşil üzüm, tütün, kuru yemiş, çikolata ve çiçeksi kokular.

Skor: 83

Damak

Şeker kamışı, karamel, vanilya, elma, armut, kuru üzüm, erik, kuru yemiş, kiraz çikolata ve çiçeksi tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru üzüm, elma, vanilya çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 83

Genel

Glenfarclas 15 yumuşak içimli tatlı notalara sahip damağı yormayan keyifli ve dengeli bir ekspresyon. Ülkemizde de satışı bulunan ekspresyon denenmeyi hakediyor.

Skor: 83

Burun

Keskin, yoğun bir burna sahip. İlk etapta mayhoşlukla beraber meyveli ve şeri notalar dikkat çekiyor.Portakal, yeşil elma, ceviz ve lime.

Skor: 84

Damak

Damak az biraz karmaşık ancak oldukça zengin.Yağlı ve biraz asidik. Portakal ve karabiber ile beraber kızarmış ekmek. Kuru üzüm kuru meyve notalarına öncülük ediyor.Ceviz, acıbadem az biraz bitter.Esmer şeker her yudumda hissediliyor.

Skor: 85

Bitiş

Ortadan uzuna kaçan oldukça tatmin edici karamel baskın bir bitiş.

Skor: 85

Genel

Şeri etkisinin ön planda olduğu oldukça baskın bir profile sahip bir ekspresyon. Beklentimin üzerinde memnun etti. 46 alkol oranını tatlı bir şekilde hissettiğimiz keyifli bir 15 lik diyebiliriz.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et