Glenfarclas 12

Yazan: theviski
1763 görüntüleme
Viski: Glenfarclas 12
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenfarclas
Şişeleyici: Glenfarclas
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

1791 yılında kurulan ancak 1863 yılında resmi olarak faaliyetlerine başlayan Glenfarclas, 1865 yılında John Grant tarafından satın alındığından bu yana aile tarafından işletilen, bağımsız bir damıtımevi hüviyetindedir. Kelime anlamı Keltçe’de “Yeşil Çimen Vadisi” olan Glenfarclas, Speyside bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin en büyük imbiklerine sahip damıtımevinin dördü aktif altı adet imbiği bulunmaktadır. Damıtımevi, yıllık 3,5 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Glenfarclas’ın aile şirketi olması sebebiyle çok fazla pazarlama ve reklam harcaması yapmaması, bütün ekspresyonlarını aynı türde şişelerde sunması, kaliteli viskiye nispeten makul fiyatlarla ulaşmamıza imkan vermektedir.

Damıtımevinin tek malt viskiye giriş viskisi olarak öne çıkan Glenfarclas 12, %43 alkol derecesiyle şişelenmektedir. 2006 Single Malt Dünya Kupasında en iyi şeri viskisi ödülü ve 2007/2008’de Stockholm Bira ve Viski Festivalinde altın madalya almıştır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, karamel, bal, krema, yağlı kokular, yeşil üzüm, baharat, tarçın kuruyemiş ve meşe kokuları.

Skor: 81

Damak

Çiçeksi tatlar, narenciye, limon, bal, tarçın, zencefil, koyu meyve ve kuru meyve tatları.

Skor: 78

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Karamel, narenciye, bal, kuru meyve ve baharat aromaları.

Skor: 79

Genel

Glenfarclas 12 narenciye, çiçeksi ve baharat rahiyalarını dengeli bir biçimde sunan bir ekspresyon ancak bu rahiyalar biraz daha belirgin olsa keyifli olan içimini daha da keyifli bir hale getirebilir. Ülkemizde satışı olan ve değerlendirilmesi gereken hoş bir ekspresyon.

Skor: 79

Burun

Burun öyle tatlı ki, bir an önce yudumlayası geliyor insanın. Portakal ve yeşil elma meyvemsi notalara öncülük ediyor.Kokusu çocukluğuma götürdü,adeta bir pamuk şekeri.

Skor: 86

Damak

Kremamsı dokusu sanki after eight çikolatasını yiyormuşuz hissi uyandırıyor.Hafif baharat ve tatlı aromalar çok dengeli.Tam olarak bi sherry bombası diyebiliriz.

Skor: 86

Bitiş

Orta uzunlukta, tatlı ve baharatlı bir şekilde sonlanıyor.

Skor: 85

Genel

Tatlılığından dolayı tam bir başlangıç single maltı diyebiliriz. Eğlenceli ve içmekten çok keyif aldığım bir ekspresyon. Bu tatlılığı 43% alkol oranıyla hissetmek güzel.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et