Auchentoshan 12

Yazan: theviski
2493 görüntüleme
Viski: Auchentoshan 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Auchentoshan
Şişeleyici: Auchentoshan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Auchentoshan damıtımevinin geçmişi 1823 yılına kadar uzanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının bombardımanı nedeniyle ağır hasar gören damıtımevi, üretimini savaş boyunca durdurmak zorunda kalmıştır. Yıllar içinde sahipleri değişen damıtımevi 1984 yılında Morrison Bowmore’a satılmıştır. Morrison Bowmore’a, 1989 yılında Japon Suntory grubunun yatırım yapmaya başlaması ve 2014 yılında tam kontrolüne almasıyla damıtımevi de Suntory grubuna katılmıştır. Damıtımevinin dikkat çeken bir özelliği, diğer pek çok İskoç damıtımevinin aksine Lowlands bölgesinde uygulanan “üçlü distile” sistemiyle üretim yapmasıdır.

Auchentoshan 12, damıtımevinin yıl belirtilerek satışa sunulan 3 ekspresyonundan birisi olarak burbon ve şeri fıçılarda olgunlaştırılmış olup %40 alkol oranıyla şişelenmiştir.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, yeşil elma, narenciye, kuruyemiş, krema ve çiçeksi kokular.

Skor: 79

Damak

Karamel, vanilya, narenciye, meşe, baharat, karabiber ve zencefil tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta bitiş. Narenciye, zencefil ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 80

Genel

Auchentoshen American Oak’ a göre fıçılarda daha uzun süre bekleyen üç distile alkol biraz daha karakter ve kıvam kazanarak bizlere kayıp olan aroma ve tatları biraz daha net bir şekilde sunabiliyor. Damağı yormayan ve dengeli diyebileceğimiz bir yapıya sahip.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et