Auchentoshan Three Wood

Yazan: theviski
1975 görüntüleme
Viski: Auchentoshan Three Wood
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Auchentoshan
Şişeleyici: Auchentoshan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Auchentoshan damıtımevinin geçmişi 1823 yılına kadar uzanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının bombardımanı nedeniyle ağır hasar gören damıtımevi, üretimini savaş boyunca durdurmak zorunda kalmıştır. Yıllar içinde sahipleri değişen damıtımevi 1984 yılında Morrison Bowmore’a satılmıştır. Morrison Bowmore’a, 1989 yılında Japon Suntory grubunun yatırım yapmaya başlaması ve 2014 yılında tam kontrolüne almasıyla damıtımevi de Suntory grubuna katılmıştır. Damıtımevinin dikkat çeken bir özelliği, diğer pek çok İskoç damıtımevinin aksine Lowlands bölgesinde uygulanan “üçlü distile” sistemiyle üretim yapmasıdır.

Auchentoshan Three Wood Pedro Ximenez şeri, Oloroso şeri ve burbon fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin evlendirilmesi sonucu %43 alkol oranıyla şişelenen bir ekspresyon olarak, International Wine & Spirit Competition 2014, 2017 yıllarında Lowland kategorisinde gümüş, San Francisco World Spirits Competition 2013 yılında altın ve International Spirits Challenge 2014 yılında gümüş 2020’de ise altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, kiraz, pekmez, baharat, kuru meyve, erik, bitter çikolata, marzipan ve kuru yemiş kokuları.

Skor: 90

Damak

Koyu meyve, kiraz, kuru yemiş, marzipan, nane, kuru meyve, baharat, sütlü çikolata, muskat ve odunsu tatlar.

Skor: 92

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Pekmez, kuru meyve, koyu meyve, marzipan ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 89

Genel

Auchentoshan Three Wood, kıcamlı ve yağlı yapısıyla damakta çiğneme hissini uyandıran, her yudumda ayrı keyif veren, dengeli ve mutlaka denenmesi gereken bir ekspresyon. Pedro Ximenez fıçısından gelen etkiler ön planda olsada arkadan burbon karakterlerinide yakalamk son derece keyif verici. Her yudumda kendini biraz daha sevdiren, doyurucu bir ekspresyon.

Skor: 90

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et